Sunlite T8/LED/9W/50K 9-watt 120-volt Medium Bi-Pin Base LED T8 Straight Tube, Super White. These lamps can last up t...
Gallery
Attributes
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Sunlite LED 9 W T8 Straight Tube BiPin 5000K Super White 810 Lumens Light Bulb
Brand: Sunlite
Details
- These lamps can last up to 30,000 hours making them virtually maintenance free
- This 120 volt, 9 watt, T8 Straight Tube Features a Medium Bi-Pin Base
- Produces a spectacular super white light at a 810 lumens, using only 9 watts of energy
- Contain no mercury and don't release any hazardous gasses so there's no need to worry in if a bulb breaks and no need for recycling as with CFLs
- Can fit right into your living room or into the most cutting edge, state of the art, lighting design project
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | LIGHT_SOURCE |
| Model | T8/LED/9W/50K |
| Part number | T8/LED/9W/50K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Sunlite |
| Manufacturer | Sunlite |
Catalog
| Feature | These lamps can last up to 30,000 hours making them virtually maintenance free |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | T8/LED/9W/50K |
| UPC | 653703880327 |
| EAN | 653703880327 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | LIGHT_SOURCE |
| Manufacturer | Sunlite |