Hubbell Wiring Devices Ps, Iec, Connector, 4P5W, 16A, Bargevaporcont - HBL516C1W
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 14C5463 | 1 | 1 | 1 @ $434.98, 10 @ $403.91, 25 @ $389.57, 50 @ $375.23, 100 @ $358.50 | |
| HBL516C1W | 1 | 76 | 1 | 1 @ $267.12 | |
![]() MRO Supply | 1023601 | 1 | 1 | 1 @ $318.67 | |
![]() Galco | HBL516C1W-HBBL | 1 | 1 | 1 @ $351.47 | |
| Graybar | 92078308 | 1 | 1 | 1 @ $391.76 | |
| G0565227 | 1 | 1 | 1 @ $267.99 | ||
| 137999 | 1 | 1 | 1 @ $439.82 | ||
| Allied Electronics | 71936449 | 1 | 1 | ||
![]() cbtcompany.com | HBL516C1W | 1 | 1 | ||
| us.rs-online.com | 71936449 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $456.73, 5 @ $443.01, 10 @ $433.89 |
| Crescent Electric Supply Co | HBL516C1W | 1 | 1 | ||
![]() Radwell | HBL516C1W | 1 | 1 | ||
![]() gordonelectricsupply.com | HBL516C1W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $346.55 |
| AmazonSC | B008KNWL0G | 1 | 1 | ||
![]() Carlton Bates Company | 78358540519 | 1 | 1 | 1 @ $280.00 | |
![]() Onlinecomponents.com | HBL516C1W | 1 | 1 | 1 | 1 @ $195.95, 3 @ $190.79, 5 @ $185.90 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Hubbell HBL516C1W Connector, 4 Pole and 5 Wire, 16 amp
Brand: Hubbell
Details
- Application: Barge vapor containment
- Standard: UL 498, IEC 309-1 and 309-2
- Color: Blue
- Mounting: Cord mounted
- Material: Composite
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Model | HUBHBL516C1W |
| Part number | HBL516C1W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Hubbell |
| Manufacturer | Hubbell |
Catalog
| Feature | Application: Barge vapor containment |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | HBL516C1W |
| UPC | 783585405193 |
| EAN | 783585405193 |
| Product group | BISS |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Manufacturer | Hubbell |






