Grainger.com
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grainger | 3FDF7 | 1 | 1 | ||
| D695226 | 1 | 1 | 1 @ $104.80 | ||
| AC9AHM | 1 | 1 | 1 @ $761.09 | ||
![]() simsupply.com | ZO-G0566937 | 1 | 9 | 1 | 1 @ $426.10 |
| G0566937 | 1 | 27 | 1 | 1 @ $318.63 | |
![]() Radwell | 422CT021K | 1 | 5 | 1 | |
| Applied Industrial | 100491796 | 1 | 1 | ||
| sustainablesupply.com | C1679728 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $406.08 |
![]() AmazonTP | B0078RC50G | 1 | 1 | 1 @ $251.55 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Manual Air Control Valve, 4-Way, 3/8In NPT
Brand: Parker
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Model | 422CT021K |
| Part number | 422CT021K |
| Items per pack | 1 |
| Label | PARKER |
| Manufacturer | PARKER |
Catalog
| Feature | Price For: Each Series: 42 Pipe Size: 3/8" Connection: NPT Max. Pressure: 150 psi Body Material: Aluminum Item: Manual Air Control Valve Temp. Range: 0 Degrees to 140 Degrees F Actuator/Return: Foot Pedal/Spring Coefficient of Volume: 2.9 Air Valve Type: 4-Way, 2-Position Overall Width: 2-1/4" Overall Length: 8-1/2" Overall Height: 2-1/4" |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 422CT021K |
| UPC | 94705152584 |
| EAN | 94705152584 |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | PARKER |
Parker Hannifin 422CT021K Series 42 Anodized Aluminum Pneumatic Manual Foot Pedal Valve, 2-Position Single Pressure, Spring Return, Inline, 3/8" NPT Port Size
Brand: Parker
Details
- Heavy duty lever
- Air Media
- Non Lube Lubrication
- 1.3 to 2.2 C Flow Rate
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | VALVE |
| Model | 422CT021K |
| Part number | 422CT021K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Parker Hannifin Corporation |
| Manufacturer | Parker Hannifin Corporation |
Catalog
| Feature | Heavy duty lever |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 422CT021K |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Manufacturer | Parker Hannifin Corporation |


