Powercoil 3521-10.00K | Helical Thread Repair Kit, M10 X 1.25 Thread Size, 15 Pieces | 5UUU0 | Raptor Supplies Worldwide
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| AE6RUW | 1 | 1 | 1 @ $88.08 | ||
![]() Zoro | G603898353 | 1 | 1 | 1 @ $59.45 | |
![]() toolschest.com | CRSD408 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $33.58 |
![]() unbeatablesale.com | CRSD408 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $31.63 |
| GR0550024 | -2 | 1 @ $69.38 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Powercoil 3521-10.00K M10-1.25 Thread Repair Kit (1 Kitper Pack),15
Brand: PowerCoil
Details
- Thread repair kit containing drill, tap, installation tool, tang break tool, quantity of inserts and instructions
- Used to repair damaged or worn out threads
- Used to create new stronger threads in original equipment
- Provide a permanent, corrosion and wear resistant internal thread
- Powercoil kits contain the wire thread inserts, tap, installation tool
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Model | 3521-10.00K |
| Part number | 3521-10.00K |
| Items per pack | 15 |
| Label | Crossroad Distributor Source |
| Manufacturer | Crossroad Distributor Source |
Catalog
| Feature | Price For: Each Item: Helical Thread Repair Kit Material: 304 Stainless Steel Application: For Metal Includes: Inserts (15) Each: M10x1.25x15mm, (1) Each: HSS STI Tap, Installation Tool, 13/32" HSS Drill Bit Type: With Drill Bit, Free Running Size: M10 x 1.25 Number of Pieces: 15 Length: 15mm Thread Type: Metric Fine Country of Origin (subject to change): United States |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 3521-10.00K |
| EAN | 9326518076247 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | POWERCOIL |
PowerCoil 3521-10.00K Metric Free Running Coil Threaded Insert Kit, 304 Stainless Steel, M10-1.25 Thread Size, 15 mm Installed Length
Brand: POWERCOIL
Details
- 200,000 PSI Tensile Strength
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | MECHANICAL_FASTENERS |
| Model | 3521-10.00K |
| Part number | 3521-10.00K |
| Items per pack | 1 |
| Label | PowerCoil |
| Manufacturer | PowerCoil |
Catalog
| Feature | 200,000 PSI Tensile Strength |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 3521-10.00K |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_FASTENERS |
| Manufacturer | PowerCoil |
Powercoil 3521-10.00K M10-1.25 Thread Repair Kit (1 Kitper Pack)
Brand: PowerCoil
Details
- Thread repair kit containing drill, tap, installation tool, tang break tool, quantity of inserts and instructions
- Used to repair damaged or worn out threads
- Used to create new stronger threads in original equipment
- Provide a permanent, corrosion and wear resistant internal thread
- Powercoil kits contain the wire thread inserts, tap, installation tool
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | NUTS |
| Model | 3521-10.00K |
| Part number | 3521-10.00K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Crossroad Distributor Source |
| Manufacturer | Crossroad Distributor Source |

