Offex 96 x 40 Inches Universal Dry Erase Classroom Wall Mount Magnetic Whiteboard with Aluminum Frame and Tray (OF-WB...
Gallery
Attributes
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Offex School Classroom Presentation Wall-Mounted Magnetic Dry Erase Whiteboard with Aluminum Frame and 2.5" Marker Tray, 96"W x 40"H
Brand: Offex
Details
- Economically priced without compromising quality
- Painted steel surface resists ghosting and provides excellent erasability
- 1" aluminum frame gives board a durable, sleek look. Magnetic surface operates as a bulletin board for additional communication
- 2" deep aluminum marker/eraser tray provides ample storage. Includes mounting brackets and hardware
Listing
| Binding | Office Product |
|---|---|
| Product group | Office Product |
| Product type | OFFICE_PRODUCTS |
| Model | OF-WB9640W |
| Part number | OF-WB9640W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Offex |
| Manufacturer | Offex |
Catalog
| Feature | Aluminum tray at 2" Deep to hold dry eraser and markers. |
|---|---|
| Category | Office Products |
| MPN | OF-WB9640W |
| UPC | 799475586842 |
| EAN | 799475586842 |
| Product group | Office Product |
| Product type | OFFICE_PRODUCTS |
| Manufacturer | Offex |
Analytics
| Category | office |
|---|