A.O. Smith . 393A
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grainger | 4UU65 | 1 | 1 | ||
| G1867293 | 1 | 1 | 1 @ $155.03 | ||
| AD9TXA | 1 | 1 | 1 @ $269.30 | ||
| sustainablesupply.com | C1561804 | 1 | 1 | 1 @ $141.74 | |
![]() emotorpro.com | 393A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $138.49 |
![]() simsupply.com | CU-3455553635 | 1 | 4 | 1 | 1 @ $145.14 |
![]() midwestapplianceparts.com | 393A-AO-P | 1 | 1 | 1 @ $177.20 | |
| Square One | 393A | 1 | 1 | ||
![]() midwestapplianceparts.com | 393A -AO-P | 1 | 1 | ||
![]() patrickssupply.com | 393A | 1 | -2 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
A.O. Smith 393A 1/15 -1/20 -1/30 -1/50 HP 115 Volt 1050 RPM Blower Motor 393A
Brand: A. O. Smith
Auto Protector1/2 Dia. - Flatted Shafts42 Frame (5.0 Dia.)60 HzOpen Construction2-1/2 Dia. RingsSleeve BearingShaded Pole40 Degrees C Ambient1/15 ~1/20 ~1/30 ~1/50 HP1050 RPM115 Volt2.4-1.6-1.1-0.8 Amps
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | 393A |
| Label | A.O. Smith |
| Manufacturer | A.O. Smith |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Room Air Cond Mtr, PSC, OAO, 1050 RPM
Brand: Century
' Room Air Conditioner Motor, Permanent Split Capacitor, Open Air-Over, Continuous, 1/15, 1/20, 1/30, 1/50 HP, 1050 Nameplate RPM, Voltage 115, 42Y Frame, Service Factor 1.0, 60/50 Hz, Full Load Amps 2.4, 1.6, 1.1, 0.80, Thermal Protection Auto, Insulation Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Number of Speeds 4, CCWLE Rotation, 1 Phase, Stud Mounting, Sleeve Bearings, Body Dia. 5 In., Length Less Shaft 3-3/4 In., Shaft Type Flat, Shaft Dia. 3/8 In., Shaft Length 8-1/2, 8 In. '
Details
- Price For: Each Voltage: 115 Motor Service Factor: 1.00 Motor Bearings: Sleeve Phase: 1 Max. Ambient Temp.: 40 Degrees C Motor Sub Application: Room Air Conditioner Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Air-Over Item: Room Air Conditioner Motor HP: 1/15 Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Permanent Split Capacitor
- Voltage Compatibility: 115, 120, 115/208-230, 115/230, 120/240 Duty: Continuous Motor Mounting Type: Stud Standards: UL, CSA No. of Speeds: 4 Shaft Length: 8-1/2" and 8" Resilient Ring Dia.: 2-1/4" Hz: 60/50 Ring to Ring Center: 4 to 5-1/8" Capacitor Required: No Lead Length: 36" Nameplate RPM: 1050 Length Less Shaft: 3-3/4" Full Load Amps: 2.4 Mounting Stud Pattern: 2-5/16" x 4"
- Shaft Dia.: 3/8" Motor Shaft Design: Flat Stud Size: #8-32 x 1-5/8" Body Dia.: 5" Ins. Class: A Bolt Circle Dia.: 4-5/8" Motor Shaft Rotation: CCWLE Frame: 42Y Country of Origin (subject to change): Mexico
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | 393A |
| Label | CENTURY |
| Manufacturer | CENTURY |
Catalog
| Feature | Price For: Each Voltage: 115 Motor Service Factor: 1.00 Motor Bearings: Sleeve Phase: 1 Max. Ambient Temp.: 40 Degrees C Motor Sub Application: Room Air Conditioner Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Air-Over Item: Room Air Conditioner Motor HP: 1/15 Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Permanent Split Capacitor |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 393A |
| Product group | BISS |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | CENTURY |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 9 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $247.64 |
AO Smith 393A 5.0-Inch Frame Diameter 1/15 HP 1050 RPM 115-Volt 2.4-Amp Sleeve Bearing Fan Coil
Brand: AO Smith
Details
- From the brand AO Smith
- Item width 5.75 inches
- Item length 21.75 inches
- Item height 6.25 inches
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | 393A |
| Part number | 393A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | 5.0-Inch Frame Diameter |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 393A |
| UPC | 786674010087 |
| EAN | 786674010087 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 5 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $184.0 |



