Fan Coil and Air Conditioner Motor, Single Phase, Motor Design Permanent Split Capacitor, 1/10, 1/6, 1/8 HP, Nameplate RPM 1,075, No. of Speeds 3, Voltage 277V AC, Full Load Amps 0.49, 0.61, 0.78, 48Y Frame, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Max. Ambient Temp. 60 Degrees C, Motor Shaft Rotation Reversible, Motor Enclosure Design Open Enclosed, Motor Mounting Type Lug, Motor Mounting Position Horizontal, Motor Frame Material Rolled Steel
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G0794039 | 1 | 1 | 1 @ $289.99 | ||
| SupplyHouse | 9431A | 1 | 1 | ||
![]() AmazonTP | B00VKL0RGA | 1 | 1 | 1 @ $193.23 | |
![]() AmazonTP | B007ATNN5S | 1 | 1 | 1 @ $208.97 | |
| sustainablesupply.com | C2090638 | 1 | 1 | 1 @ $277.91 | |
| sustainablesupply.com | C3017055 | 1 | Add to Cart | 1 | 1 @ $307.37 |
![]() Dreisilker | CE-RBC-9431A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $276.77 |
| 9431A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $271.53 | |
![]() midwestapplianceparts.com | 9431A-AO-P | 1 | 3 | 1 | 1 @ $277.52 |
![]() Global Industrial | WBB2776561 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $315.95 |
![]() National Supply Network | B2776561 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $290.27 |
| Square One | 9431A | 1 | 1 | ||
| hvacdiscountstore.com | CEN--9431A | 1 | 1 | 1 @ $303.44 | |
![]() homeessentialsdirect.com | 9431A | 1 | 1 | 1 @ $287.29 | |
![]() patrickssupply.com | 9431A | 1 | -2 | 1 | |
![]() Zoro | G204949607 | 1 | 1 | 1 @ $424.99 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
A.O. Smith MOTOR
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | 9431A |
| Manufacturer | AO SMITH |
A.O. Smith 9431A 1/6 HP, 1075 RPM, 3 Speed, 277 Volts0.78 Amps, 48 Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Motor
Brand: AO Smith
Details
- 1/6 HP
- 1075 RPM
- 277 volts
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | 9431A |
| Part number | 9431A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | 1/6 HP |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 9431A |
| UPC | 786674011268 |
| EAN | 786674011268 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Offers | 6 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
Model 9431A Century 1/6 hp 1075 RPM 3-Speed 277V 5.6" Diameter Furnace Motor Century # 9431A
Brand: Century Electric Motor
Direct Drive Furnace Blower Motor. Thermally protected, UL recognized, CSA certified. All angle mount sleeve bearings. Open ventilated-Air over.
Details
- 1/6 hp 1075 RPM, 3-Speed, 0.78 Amps, 277 Volts 60 hz.
- Shaft: 1/2" x 5.5" Rotation = Reversible; Sleeve Bearings
- Torsion Flex Mount - Required 5 MFD 370V Capacitor Included
- Motor Length Less Shaft = 4.25"; 24" Leads
- 1 Year Manufacture Warranty
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | 9431A |
| Label | Century Electric Motor |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Catalog
| Feature | 1/6 hp 1075 RPM, 3-Speed, 0.78 Amps, 277 Volts 60 hz. |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 9431A |
| UPC | 663001452508 |
| EAN | 663001452508 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Analytics
| Offers | 6 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |







