MODEL-RFHP-48FR, Replacement For 168654
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G3262351 | 1 | 1 | 1 @ $254.99 | ||
![]() Global Industrial | WBB2310211 | 1 | 1 | 1 @ $337.95 | |
| SupplyHouse | 9618A | 1 | 1 | ||
![]() AmazonTP | B082Z6LXGC | 1 | 1 | 1 @ $702.93 | |
![]() AmazonTP | B005XRMAUI | 1 | 1 | 1 @ $215.29 | |
![]() AmazonTP | B007ATNX58 | 1 | 1 | 1 @ $235.02 | |
![]() Voomi Supply | 9618A | 1 | 1 | 1 @ $345.24 | |
![]() National Supply Network | B2310211 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $311.78 |
| sustainablesupply.com | C3017016 | 1 | Add to Cart | 1 | 1 @ $347.06 |
![]() Dreisilker | CE-RBC-9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $319.53 |
| 9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $309.02 | |
| uri.com | 9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $697.84 |
![]() midwestapplianceparts.com | 9618A-AO-P | 1 | 4 | 1 | 1 @ $320.38 |
| AO2 9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $552.73 | |
| PDW~5242153 | 1 | 1 | 1 @ $0.00 | ||
![]() homeessentialsdirect.com | 9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $330.91 |
| hvacdiscountstore.com | CEN--9618A | 1 | 1 | 1 @ $348.84 | |
| 9618A | 1 | 4 | 1 | 1 @ $394.95 | |
![]() ktool.net | 9618A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $250.39 |
| Square One | 9618A | 1 | 1 | ||
| 9618A | 1 | 1 | 1 @ $275.00 | ||
![]() Zoro | G309245123 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $449.99 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Model 9618A Century American Air filter Motor (CE 168354) 1/4 hp 1075 RPM 115V Century # 9618A
Brand: Century Electric Motor
Suggested replacement reference for: HE3L125, CE 168354 Fasco D880
Details
- 1/4 hp, 1075 RPM, 1-Speed; 3.0 amps, 115 volts
- Rotation: CW Lead End; Motor Diameter 5 5/8"
- Shaft: 1/2" x 2 1/8"
- Capacitor Included; Ball Bearings
- 1 Year Manufacture Warranty
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | 9618A |
| Label | Century Electric Motor |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Catalog
| Feature | 1/4 hp, 1075 RPM, 1-Speed; 3.0 amps, 115 volts |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 9618A |
| UPC | 663001052272 |
| EAN | 663001052272 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Offers | 5 |
A.O. Smith 9618A 1/4 HP, 1075 RPM, 1 Speed, 48Y Frame, CWLE Rotation, 1/2-Inch x 2-1/8-Inch Shaft OEM Direct Replacement
Brand: AO Smith
Details
- ¼ HP
- 1075 RPM
- 115 volts
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | 9618A |
| Part number | 9618A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | \xbc HP |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 9618A |
| UPC | 786674011374 |
| EAN | 786674011374 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Offers | 8 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
A.O. Smith Corporation 9618A 1/4HP 115V 1075RPM 1Spd Motor
Brand: A.O. Smith Corporation
A.O. Smith Corporation,9618A,1/4HP 115V 1075RPM 1Spd Motor
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Part number | 9618A |
| Items per pack | 1 |
| Label | A.O. Smith Corporation |
| Manufacturer | A.O. Smith Corporation |
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | 9618A |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Manufacturer | A.O. Smith Corporation |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 1 |
Century Condenser Fan Motor, 1 4 Hp, 0.25 Hp, 115 Volt 9618a
Brand: GCP
Listing
| Product group | Kitchen |
|---|---|
| Product type | KITCHEN |
| Model | 9618A |
| Part number | 9618A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century |
| Manufacturer | Century |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|








