AO Smith C471A 56 Frame 1 1/3 HP 1725 RPM 115-Volt 12.4-Amp Ball Bearing Cap Start Resilient. 56 Frame. 1, 1/3 HP. 17...
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G0464317 | 1 | 55 | 1 | 1 @ $643.99 | |
| AD9QEJ | 1 | 1 | 1 @ $1037.25 | ||
![]() AmazonTP | B01BQ8GLCK | 1 | 1 | 1 @ $521.78 | |
![]() AmazonTP | B000CDTY4I | 1 | 1 | 1 @ $421.76 | |
![]() AmazonTP | B0092LLCMS | 1 | 1 | 1 @ $448.89 | |
![]() MRO Supply | 5918202 | 1 | 1 | 1 @ $740.85 | |
| AmazonSC | B0092LLCMS | 1 | 1 | ||
| AOSC471A | 1 | 1 | 1 @ $519.61 | ||
| C471A | 1 | 1 | 1 @ $790.24 | ||
| sustainablesupply.com | C1561723 | 1 | 1 | 1 @ $916.34 | |
![]() emotorpro.com | C471A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $900.49 |
![]() simsupply.com | ZO-G0464317 | 1 | 42 | 1 | 1 @ $783.77 |
![]() midwestapplianceparts.com | C471A-AO-P | 1 | 1 | 1 @ $918.90 | |
![]() midwestapplianceparts.com | C471A -AO-P | 1 | 1 | ||
| WBB2776505 | 1 | 1 | 1 @ $993.00 | ||
| Square One | C471A | 1 | 1 | ||
![]() National Supply Network | B2776505 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $939.13 |
| hvacdiscountstore.com | CEN--C471A | 1 | 1 | 1 @ $709.77 | |
| C471A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $865.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Motor, Cap St, 1 HP, 1725/1140, 115V, 56, ODP
Brand: Century
' Belt Drive Motor, Capacitor-Start, 1, 1/3 HP, Nameplate RPM 1725/1140, Voltage 115, 1 Phase, Frame 56, Open Dripproof, Full Load Amps 12.4/7.8, 60 Hz, Cradle Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class B, Motor Service Factor 1.15, Ball Motor Bearings, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Overall Length 12-11/16 In., Shaft Dia. 5/8 In., Shaft Length 1-7/8 In. '
Details
- Price For: Each Motor Shaft Rotation: CW/CCW Phase: 1 Max. Ambient Temp.: 40 Degrees C Motor Sub Application: Belt Dr Fan/Blower Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Dripproof Item: Belt Drive Motor Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Capacitor-Start Duty: Continuous Standards: UL Recognized, CSA Certified
- Voltage Compatibility: 115, 120, 115/208-230, 115/230, 120/240 Mounting Stud Pattern: 4-1/8" x 4-1/8" Frame: 56 Ins. Class: B Motor Service Factor: 1.15 Voltage: 115 Motor Bearings: Ball Shaft Length: 1-7/8" Motor Mounting Type: Cradle Base Overall Length: 12-11/16" No. of Speeds: 2 Nominal Efficiency: 69.0% Resilient Ring Dia.: 2-1/2" Hz: 60 Ring to Ring Center: 10-5/16"
- Footnotes: 26 Length Less Shaft: 10-13/16" Nameplate RPM: 1725/1140 Shaft Dia.: 5/8" HP: 1, 1/3 Body Dia.: 6-1/2" Full Load Amps: 12.4/7.8 Country of Origin (subject to change): Mexico
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | C471A |
| Label | CENTURY |
| Manufacturer | CENTURY |
Catalog
| Feature | Price For: Each Motor Shaft Rotation: CW/CCW Phase: 1 Max. Ambient Temp.: 40 Degrees C Motor Sub Application: Belt Dr Fan/Blower Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Dripproof Item: Belt Drive Motor Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Capacitor-Start Duty: Continuous Standards: UL Recognized, CSA Certified |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | C471A |
| Product group | BISS |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | CENTURY |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 10 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $609.05 |
A.O. Smith C471A 1-1/3 HP 115 Volt 1725/1140 RPM Blower Motor C471A
Brand: A. O. Smith
Belted Drive MotorResilient Base2 Speed2-Winding Variable Torque60 Hz40 Degrees C AmbientReversible1~1/3 HP1725/1140 RPM115 Volt12.4/7.8 Full Load Amps56 FrameBall BearingService Factor: 1.15
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | C471A |
| Label | A.O. Smith |
| Manufacturer | A.O. Smith |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
AO Smith C471A 56 Frame 1 1/3 HP 1725 RPM 115-Volt 12.4-Amp Ball Bearing Cap Start Resilient
Brand: AO Smith
Details
- 56 Frame
- 1, 1/3 HP
- 1725 RPM
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | C471A |
| Part number | C471A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | 56 Frame |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | C471A |
| UPC | 786674016041 |
| EAN | 786674016041 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 3 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $761.53 |
Century 1, 1/3 HP Belt Drive Motor, Capacitor-Start, 1725/1140 Nameplate RPM, 115 Voltage, Frame 56 - C471A
Brand: Century Electric Motor
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | C471A |
| Label | Century Electric Motor |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Catalog
| Feature | 1 - 1/3 hp 1725/1140 RPM, 12.4/7.8 amps, 115 Volts 60 hz. |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | C471A |
| UPC | 663001324805 |
| EAN | 663001324805 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 5 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $566.0 |







