Error 404: Not Found
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Square One | BG129A | 1 | 1 | ||
| Wild West Pool Supplies | BG129A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $282.16 |
| sustainablesupply.com | C2090609 | 1 | 1 | 1 @ $462.50 | |
| BG129A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $438.45 | |
![]() midwestapplianceparts.com | BG129A-AO-P | 1 | Current Unavailable - No ETA Available | 1 | 1 @ $483.58 |
![]() midwestapplianceparts.com | BG129A -AO-P | 1 | 1 | ||
| G3345675 | 1 | In Stock | 1 | 1 @ $267.77 | |
| BG129A | 1 | 1 | 1 @ $365.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
A. O. Smith BG129A Motor, Guardian 56J Thrd Full 1.5 Hp
Brand: A. O. Smith
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | BG129A |
| Label | A. O. Smith |
| Manufacturer | A. O. Smith |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
A O Smith BG129A 1-1/2 HP Motor
Brand: A. O. Smith
AO SMITH - 1-1/2 HP Motor
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | BG129A |
| Label | A O Smith |
| Manufacturer | A O Smith |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
AO Smith/Century Electric SVRS Equipped Single Speed, 1.5HP, 3450RPM, 230/115V, 9.2/18.4 AMPS, 1.3SERVICE Factor, C-Face Flange
Brand: AO Smith
Listing
| Binding | Lawn & Patio |
|---|---|
| Product group | Lawn & Patio |
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | BG129A |
| Part number | BG129A |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Century Guardian SVRS Pump Motor 1.5 HP 56J 3450RPM 115/230 Volts
Brand: Century Electric Motors
Catalog
| Feature | 1.5 HP 3450RPM 56J 115/230 Volts |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | BG129A |
| UPC | 663001663478 |
| EAN | 663001663478 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric Motors |
BG129A Century Guardian SVRS Pump Motor 1.5 HP 56J 3450RPM 115/230 Volts
Brand: Century Electric Motor
Complies with Requirements for Safety Vacuum Release System Virginia Graeme Baker Pool and Spa Safety Act of 2007 (VGB) Legislation effective December 19, 2008. Safety Vacuum Release Systems (SVRS) such as the Century Guardian motor are designed to prevent body suction entrapment. They do not prevent mechanical entrapment, hair entanglement, limb entrapment, or evisceration (disembowelment).
Details
- 1.5 HP 3450RPM 56J 115/230 Volts
- 18.4/9.2 amps, Service Factor 1.3
- Motor should be installed by a qualified technician.
- Replaces B129
- Complies with Requirements for Safety Vacuum Release System (SVRS)
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | BG129A |
| Label | Century Electric Motor |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Catalog
| Feature | 1.5 HP 3450RPM 56J 115/230 Volts |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | BG129A |
| UPC | 663001455059 |
| EAN | 663001455059 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric Motors |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
