A.O. Smith 752A 1/4 HP, 1075 RPM, 4 Speed, 115 Volts3.9 Amps, 48 Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Motor. 1/4...
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grainger | 2CDT9 | 1 | 1 | ||
| G0275466 | 1 | 112 | 1 | 1 @ $213.99 | |
| Global Industrial | B244536 | 1 | 1 | 1 @ $150.95 | |
![]() Global Industrial | WBB244536 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $265.95 |
| SupplyHouse | 752A | 1 | 1 | ||
| AOS752A | 1 | 1 | 1 @ $117.07 | ||
![]() National Supply Network | B244536 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $249.95 |
| sustainablesupply.com | C1550258 | 1 | 1 | 1 @ $258.43 | |
![]() Dreisilker | CE-RBC-752A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $270.08 |
![]() emotorpro.com | 752A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $252.49 |
| uri.com | 752A | 1 | -2 | 1 | 1 @ Contact your local branch for more information. |
![]() simsupply.com | ZO-G0275466 | 1 | 22 | 1 | 1 @ $261.62 |
![]() midwestapplianceparts.com | 752A-AO-P | 1 | 1 | 1 @ $262.24 | |
| AO2 752A | 1 | 1 | 1 @ $467.20 | ||
![]() midwestapplianceparts.com | 752A -AO-P | 1 | 1 | ||
| Square One | 752A | 1 | 1 | ||
| hvacdiscountstore.com | CEN--752A | 1 | 1 | 1 @ $282.83 | |
| 752A | 1 | -2 | 1 | ||
![]() ktool.net | 752A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $206.15 |
![]() Zoro | G604937259 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $423.60 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Motor, PSC, 1/4 HP, 1075 RPM, 115V, 48Y, OAO
Brand: Century
' Direct Drive Blower Motor, Permanent Split Capacitor Motor Design, Open Air-Over Motor Enclosure Design, 1/4 HP, 1075 Nameplate RPM, Voltage 115, 3.9 Full Load Amps, 60 Hz, 1 Phase, 48Y Frame, Motor Service Factor 1.00, Max. Ambient Temp. 50 Degrees C, Ins. Class B, Duty Continuous, No. of Speeds 4, Motor Mounting Type T-Flex, Motor Mounting Position Horizontal, Motor Bearings Sleeve, Motor Thermal Protection Auto, Motor Shaft Rotation CW/CCW, Length Less Shaft 5-3/16 In. '
Details
- Price For: Each Motor Service Factor: 1.00 Motor Bearings: Sleeve Phase: 1 Motor Sub Application: Direct Dr Fan/Blower Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Air-Over Item: Direct Drive Blower Motor HP: 1/4 Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Permanent Split Capacitor Shaft Dia.: 1/2" Duty: Continuous Includes: Reversing Plug
- Voltage Compatibility: 115, 120, 115/208-230, 115/230, 120/240 Application: Blowers, Fans and Air Circulators Standards: UL Recognized (E46412/E49807), CSA Certified (LR43341/LR12645) No. of Speeds: 4 Capacitor Required: 2MDV4 Max. Ambient Temp.: 50 Degrees C Nameplate RPM: 1075 Length Less Shaft: 5-3/16" Body Dia.: 5-5/8" Full Load Amps: 3.9 Frame: 48Y Mounting Stud Pattern: 3-5/8" x 3-5/8"
- Ins. Class: B Manufacturers Warranty Length: 1 yr. Motor Shaft Rotation: CW/CCW Voltage: 115 Motor Shaft Design: Flat Shaft Length: 5-1/2" Motor Mounting Position: Horizontal Overall Length: 9-7/8" Motor Mounting Type: T-Flex Hz: 60 Country of Origin (subject to change): Mexico
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | 752A |
| Part number | 752A |
| Label | CENTURY |
| Manufacturer | CENTURY |
Catalog
| Feature | Price For: Each Motor Service Factor: 1.00 Motor Bearings: Sleeve Phase: 1 Motor Sub Application: Direct Dr Fan/Blower Motor Application: HVAC/R Motor Enclosure Design: Open Air-Over Item: Direct Drive Blower Motor HP: 1/4 Motor Thermal Protection: Auto Motor Design: Permanent Split Capacitor Shaft Dia.: 1/2" Duty: Continuous Includes: Reversing Plug |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 752A |
| UPC | 94705231814 |
| EAN | 94705231814 |
| Product group | BISS |
| Product type | HARDWARE |
| Manufacturer | CENTURY |
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Offers | 8 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $192.72 |
A.O. Smith 752A 1/4 HP, 1075 RPM, 4 Speed, 115 Volts3.9 Amps, 48 Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Motor, Color
Brand: Century
Details
- 1/4 HP
- 1075 RPM
- 115 volts
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | 752A |
| Part number | 752A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | 1/4 HP |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 752A |
| UPC | 786674010667 |
| EAN | 786674010667 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 10 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $185.85 |
Century Electric Motor 1/4 hp 1075 RPM 4-Speed Direct Drive Furnace Motor 115V Century # 752A, Color
Brand: Century Electric Motor
Details
- 1/4 hp 1075 RPM, 4-Speed, 3.9 amps, 115 Volts
- Shaft 1/2" x 5 1/2"; Rotation: Reversible
- Motor Diameter = 5 5/8"; Motor Case Length = 4 1/4"
- Includes 5MFD Capacitor
- 50° Ambient; 1 Year Manufacture Warranty
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | 752A |
| Part number | 752A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric Motor |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Catalog
| Feature | 1/4 hp 1075 RPM, 4-Speed, 3.9 amps, 115 Volts |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 752A |
| UPC | 663001005261 |
| EAN | 663001005261 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric Motor |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 7 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $164.86 |







