A.O. Smith FDL6001A 1/2-1/6 HP, 1075 RPM, 4 Speed, 115 Volts7 Amps, 48Y Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Mot...
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grainger | 6TWK6 | 1 | 1 | ||
| G1270464 | 1 | 146 | 1 | 1 @ $122.99 | |
![]() Global Industrial | WBB186053 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $149.95 |
| SupplyHouse | FDL6001A | 1 | 1 | ||
![]() AmazonTP | B0831M9J4S | 1 | 1 | 1 @ $289.86 | |
![]() AmazonTP | B007ATNLG4 | 1 | 1 | 1 @ $89.95 | |
![]() AmazonTP | B007ICUP1C | 1 | 1 | 1 @ $104.63 | |
![]() AmazonTP | B082MPZ5F7 | 1 | 1 | 1 @ $112.88 | |
![]() AmazonUNK | B082MPZ5F7 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $112.88 |
| AmazonSC | B007ATNLG4 | 1 | 1 | ||
| B007ICUP1C | 1 | -2 | 1 | 1 @ $104.63 | |
| AmazonSC | B082MPZ5F7 | 1 | 1 | ||
![]() Voomi Supply | FDL6001A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $120.25 |
![]() National Supply Network | B186053 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $138.00 |
| sustainablesupply.com | C1567166 | 1 | 1 | 1 @ $137.06 | |
| FDL6001A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $128.92 | |
| uri.com | FDL6001A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $244.14 |
![]() simsupply.com | ZO-G1270464 | 1 | 97 | 1 | 1 @ $145.65 |
![]() midwestapplianceparts.com | FDL6001A-AO-P | 1 | 1 | 1 @ $158.46 | |
![]() Square One | FDL6001A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $126.10 |
| bakerdist.com | AOSFDL6001A | 1 | 1 | 1 @ False | |
| hvacdiscountstore.com | CEN--FDL6001A | 1 | 1 | 1 @ $164.97 | |
![]() homeessentialsdirect.com | FDL6001A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $149.10 |
| FDL6001A | 1 | 1 | 1 @ $173.08 | ||
![]() Zoro | G804937226 | 1 | In Stock | 1 | 1 @ $287.40 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
A.O. Smith FDL6001A 1/2 – 1/6 HP, 1075 RPM, 4 Speed, 115 Volts7 Amps, 48Y Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Motor
Brand: Century
Details
- ½ – 1/6 HP
- 1075 RPM
- 115 volts
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | FDL6001A |
| Part number | FDL6001A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Electric/AO Smith Motors Co |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Catalog
| Feature | \xbd - 1/6 HP |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | FDL6001A |
| UPC | 786674054760 |
| EAN | 786674054760 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Century Electric/AO Smith Motors Co |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 17 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $202.43 |
Motor, PSC, 1/2 HP, 1075 RPM, 115V, 48Y, Open
Brand: Century (Formerly A. O. Smith)
Century (Formerly A. O. Smith) FDL6001A
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | FDL6001A |
| Part number | FDL6001A |
| Label | CENTURY |
| Manufacturer | CENTURY |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Offers | 9 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $202.43 |
A.O. Smith Corporation FDL6001A 1/2-1/6HP 115V 1075RPM 4Sp Mtr
Brand: A.O. Smith Corporation
A.O. Smith Corporation,FDL6001A ,1/2-1/6HP 115V 1075RPM 4Sp Mtr
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Part number | FDL6001A |
| Items per pack | 1 |
| Label | A.O. Smith Corporation |
| Manufacturer | A.O. Smith Corporation |
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | FDL6001A |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Manufacturer | A.O. Smith Corporation |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 1 |
A.O. Smith FDL6001A 1/2 1/6 HP, 1075 RPM, 4 Speed, 115 Volts7 Amps, 48Y Frame, Sleeve Bearing Direct Drive Blower Motor
Brand: AO Smith
Century Motors Masterfit Pro Direct Replacement Multi-horsepower Motor Direct Drive Fan & Blower Motor Fdl6001a
Brand: Century Motors
</br><b>Brand/Manufacturer</b>: Century Motors</br><b>Part #</b>: FDL6001A</br><b>UPC</b>: 786674054760</br><b>Volts</b>: 115/1/60</br><b>Horsepower</b>: 1/2</br></br>Type: Permanent Split Capacitor (PSC) </br> Application: Fan & Blower </br> Enclosure: Open Drip Proof (ODP) </br> Diameter: 5-5/8 in. </br> HP-Watts: 1/2;1/3;1/4;1/5;1/6 hp </br> Volts: 115V </br> AMPS: 7.0 </br> 6.7 </br> 4.4 </br> 3.2 </br> 2.4A </br> RPM-Range: 901 to 1200 </br> Phase: Single </br> Speed: 1 </br> Rotation: Rev</br></br></br><b>Category</b>: Motors >> Blower >> Residential</br><b>Keywords</b>: FDL6001A.O.SMITHMASTERFITBLWMO
Listing
| Product group | Kitchen |
|---|---|
| Product type | KITCHEN |
| Model | FDL6001A |
| Part number | FDL6001A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Century Motors |
| Manufacturer | Century Motors |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 1 |










