Motor,PSC,1/3 HP,1075 RPM,115V,48Y,OAO
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G2722693 | 1 | 168 | 1 | 1 @ $203.99 | |
| Grainger | 2FGP7 | 1 | 1 | ||
![]() Global Industrial | WBB244688 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $195.95 |
| SupplyHouse | 753A | 1 | 1 | ||
![]() AmazonTP | B0042G4TW8 | 1 | 1 | 1 @ $173.15 | |
![]() AmazonTP | B0042GECT8 | 1 | 1 | 1 @ $183.03 | |
| AOS2FGP7 | 1 | 1 | 1 @ $331.59 | ||
![]() National Supply Network | B244688 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $192.03 |
| sustainablesupply.com | C1550530 | 1 | Add to Cart | 1 | 1 @ $237.05 |
| sustainablesupply.com | C2090642 | 1 | 1 | 1 @ $191.54 | |
![]() Dreisilker | CE-RBC-753A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $287.22 |
![]() emotorpro.com | 753A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $187.14 |
| uri.com | UE753 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $627.28 |
![]() simsupply.com | ZO-G2722693 | 1 | 55 | 1 | 1 @ $241.50 |
![]() midwestapplianceparts.com | 753A-AO-P | 1 | -2 | 1 | 1 @ $194.37 |
![]() midwestapplianceparts.com | 753A -AO-P | 1 | 1 | ||
| Square One | 753A | 1 | 1 | ||
| hvacdiscountstore.com | CEN--753A | 1 | 1 | 1 @ $221.45 | |
![]() ktool.net | 753A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $152.79 |
![]() homeessentialsdirect.com | 753A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $208.87 |
| 753A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $241.40 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Motor, PSC, 1/3 HP, 1075 RPM, 115V, 48Y, OAO
Brand: Century
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Model | 753A |
| Part number | 753A |
| Items per pack | 1 |
| Label | CENTURY |
| Manufacturer | CENTURY |
Catalog
| Feature | <b>Price For:</b> Each <b>Application</b>: Blowers, Fans and Air Circulators <b>Item</b>: Direct Drive Blower Motor <b>HP</b>: 1/3 <b>Phase</b>: 1 <b>Motor Sub Application</b>: Direct Drive Fan/Blower <b>Motor Bearings</b>: Sleeve <b>Duty</b>: Continuous <b>Motor Service Factor</b>: 1.00 <b>Motor Shaft Design</b>: Flat <b>Motor Application</b>: HVAC/R <b>Motor Design</b>: Permanent Split Capacitor <b>Motor Enclosure Design</b>: Open Air-Over <b>Shaft Dia.</b>: 1/2" |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 753A |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | CENTURY |
Analytics
| Category | lighting |
|---|---|
| Revenue | $1342.72 |
| DA Sales | 4 |
| Offers | 10 |
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $175.095 |
A.O. Smith 753A 1/3 HP 115 Volt 1075 RPM Blower Motor 753A
Brand: A. O. Smith
Auto ProtectorContinuous Air OverEnergy EfficientFleximountOpen ConstructionPermanent Split CapacitorReversibleSleeve Bearing1/2" Dia. Flatted Shaft24" Leads Minimum48 Frame60 Hz
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | 753A |
| Items per pack | 1 |
| Label | AO Smith |
| Manufacturer | AO Smith |
Catalog
| Feature | This CENTURY direct drive blower motor is suitable for furnace blowers and other shaft-mounted fan |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 753A |
| UPC | 663001052197 |
| EAN | 663001052197 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | A.O. Smith |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $166.84 |
A.O. Smith Corporation A. O. Smith Corporation 753A Motor 48FR
Brand: A.O. Smith Corporation
Motor 48fr
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Part number | 753A |
| Items per pack | 1 |
| Label | A.O. Smith Corporation |
| Manufacturer | A.O. Smith Corporation |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 1 |









