Opto 22 - PB16A - Mounting Rack, Standard, Digital, Direct Connect, 16 Channel I/O Module - Allied Electronics & Automation, part of RS Group
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Allied Electronics | 70133587 | 1 | 1 | ||
| Onlinecomponents.com | PB16A | 1 | 2 | 1 | 1 @ $133.76, 5 @ $124.80, 10 @ $117.05 |
![]() Newark | 96F1033 | 1 | 1 | 1 @ $213.90, 3 @ $202.86, 5 @ $198.72 | |
| Freelance Electronics | PB16A | 1 | 2 | 1 | 1 @ $98.57 |
| RS Delivers | 2508641659 | 1 | 1 | ||
![]() Carlton Bates Company | 78040398800 | 1 | 1 | 1 @ $166.67 | |
| 1Source | PB16A | 1 | 1 | ||
![]() Galco | PB16A-OPTO | 1 | 1 | 1 @ $212.31 | |
| us.rs-online.com | 70133587 | 1 | 13 | 1 | 1 @ $226.51, 5 @ $215.18, 10 @ $210.89 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Opto 22 PB16A 16 Channel Standard Digital I/O Module Rack
Brand: Opto 22
Details
- Operating temperature: 0 to 70 degree C 95 percent relative humidity Non-condensing
- Interface connectors field logic: 6-32 screw terminals 50-conductor card edge connector
- Compatible I/O module family: standard (generation 1)
- Country of origin: United States
Listing
| Binding | Unknown Binding |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | PB16A |
| Part number | PB16A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Opto 22 |
| Manufacturer | Opto 22 |
Catalog
| Feature | Operating temperature: 0 to 70 degree C 95 percent relative humidity Non-condensing |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | PB16A |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Opto 22 |
Analytics
| Offers | 7 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $210.8 |


