Monster
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G4348158 | 1 | 1 | 1 @ $29.10 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Carbide End Mill, 8.00mm Dia, Carbide
Brand: Monster
Catalog
| Feature | <b>Price For:</b> Each <b>Milling Dia.</b>: 8.00mm <b>End Mill Style</b>: Ball Nose <b>Overall Length</b>: 63.00mm <b>Finish</b>: TiN <b>Dimension Type</b>: Metric <b>Shank Type</b>: Straight <b>End Mill Application</b>: Finishing <b>Single End/Double End</b>: Single End <b>Helix Angle</b>: 30 Degrees <b>List Number</b>: 223 <b>Length of Cut</b>: 20.00mm <b>Item</b>: Carbide End Mill <b>Number of Flutes</b>: 4 <b>Grade</b>: General Purpose |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 223-001480A |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | MONSTER |
Analytics
| Category | industrial |
|---|---|
| Offers | 1 |
MONSTER 223-001480A Ball End Mill,Single End,8.00mm,Carbide
Brand: Monster
Details
- Ball End Mill,Single End,8.00mm,Carbide
- Milling
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | END_MILLS |
| Model | 223-001480A |
| Part number | 223-001480A |
| Items per pack | 1 |
| Label | MONSTER |
| Manufacturer | MONSTER |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|