Grainger.com
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Grainger | 25TU28 | 1 | 1 | ||
| G5246491 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $244.99 | |
| sustainablesupply.com | C2794544 | 1 | Add to Cart | 1 | 1 @ $320.13 |
![]() simsupply.com | CU-323554553238 | 1 | 6 | 1 | 1 @ $232.65 |
![]() Dreisilker | MO-RBC-5104A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $233.54 |
![]() simsupply.com | ZO-G5246491 | 1 | 1 | 1 @ $243.05 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Morrill Motors - 5104A - ECM Direct Drive Blower Motor, 1/15 HP, ECM, Nameplate RPM 1, 550, No. of Speeds 1
Brand: Morrill Motors
Electronically commutated (EC) 3.3-inch diameter HVAC AC motors have a built-in microprocessor controller for higher efficiency and greater energy savings than general purpose AC motors and can replace shaded pole and permanent split capacitor motors. They can maintain the rated RPM independent of static pressure for better air distribution throughout a ventilated area. This listing is for each. Technical Specification Item ECM Direct Drive Blower Motor Motor Application HVAC/R Motor Sub Application Refrigerator/Freezer Phase Single Motor Design ECM HP 1/15 Nameplate RPM 1, 550 No. of Speeds 1 Voltage 115V AC Full Load Amps 1.00 Frame 3.3 Usable @ 208V No Usable @ 200V No Motor Thermal Protection Electronic Hz 60/50 Hz Ins. Class B Motor Shaft Rotation CCWLE Max. Ambient Temp. 25 Degrees C Duty Cycle Continuous Lead Length 15 in Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over Motor Mounting Type Stud Motor Mounting Position Vertical Shaft Down Number of Shafts 1 Motor Frame Material Steel Shaft Dia. 5/16 in Shaft Length 1 in Motor Bearings Ball Motor Shaft Design Flat Overall Length 5 1/8 in Length Less Shaft 4 1/16 in Mounting Holes 4 Body Dia. 3 5/16 in Weight 4 lb Mounting Stud Pattern 2 4/5 in Bolt Circle Dia. 2 7/8 in Plug Type Round 2 Pin Standards CSA, UL Capacitor Required No Includes Special Mounting Bracket - Direct Replacement for Hussman/Krack Units
Details
- Electronically commutated (EC) 3
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRIC_MOTOR |
| Part number | 5104A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Morrill Motors |
| Manufacturer | Morrill Motors |
Analytics
| Category | rawmaterials |
|---|---|
| Offers | 2 |
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $292.95 |
Brushless DC Motor, ECM, 1/15HP, 115V, Brckt
Brand: Morrill
'ECM Direct Drive Blower Motor, ECM, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, 1/15 HP, Output Watts 50, 1550 Nameplate RPM, Non-Standard Frame, Voltage 115, Hz 60/50, 1 Phase, Full Load Amps 1.1, Motor Mounting Type Stud, Ins. Class B, Motor Shaft Rotation CCWLE, Ball Motor Bearings, Ambient Temperature -40 Degrees to 25 Degrees C, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Frame Material Steel, Overall Length 4-13/16 In., Length Less Shaft 3-13/16 In., Motor Shaft Design Flat, Shaft Dia. 5/16 In.'
Details
- <b>Price For:</b> Each
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | 5104A |
| Part number | 5104A |
| Items per pack | 1 |
| Label | MORRILL |
| Manufacturer | MORRILL |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|


