ECM Direct Drive Blower Motor, Single Phase, Motor Design ECM, 1/15 HP, Nameplate RPM 1,550, No. of Speeds 1, Voltage 208-230V AC, Full Load Amps 0.63, 3.3 Frame, Usable @ 208V Yes, Usable @ 200V No, Motor Thermal Protection Electronic, 60/50 Hz Hz, Ins. Class B, Motor Shaft Rotation CWLE, Max. Ambient Temp. 25 Degrees C, Duty Cycle Continuous, Lead Length 24 in, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Motor Mounting Type Stud, Motor Mounting Position Horizontal, Number of Shafts 1
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G5246656 | 1 | 25 | 1 | 1 @ $221.99 | |
![]() AmazonTP | B01D60U1LS | 1 | 1 | 1 @ $133.52 | |
| sustainablesupply.com | C2906060 | 1 | Add to Cart | 1 | 1 @ $310.09 |
![]() simsupply.com | CU-323554553239 | 1 | 6 | 1 | 1 @ $220.15 |
| 5200A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $213.21 | |
| 5200A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $166.91 | |
![]() Dreisilker | MO-RBC-5200A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $233.42 |
![]() simsupply.com | ZO-G5246656 | 1 | 9 | 1 | 1 @ $275.82 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Brushless DC Motor, ECM, 1/15 HP, 208/230V
Brand: Morrill
' ECM Direct Drive Blower Motor, ECM, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, 1/15 HP, Output Watts 50, 1550 Nameplate RPM, Non-Standard Frame, Voltage 208-230, Hz 60/50, 1 Phase, Full Load Amps 0.60-0.60, Motor Mounting Type Stud, Ins. Class B, Motor Shaft Rotation CCWLE, Ball Motor Bearings, Ambient Temperature -40 Degrees to 25 Degrees C, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Frame Material Steel, Overall Length 6-7/16 In., Length Less Shaft 3-13/16 In., Motor Shaft Design Flat '
Details
- Price For: Each Plug Type: 2 Prong Lyall M-2-24 Body Dia.: 3-7/16" Motor Shaft Design: Flat Hz: 60/50 Mounting Pattern: 2-4/5" Diameter Bolt Circle Motor Shaft Rotation: CCWLE Frame: Non-Standard Motor Bearings: Ball Includes: Mounting Bracket Standards: UL Recognized (E258064) Overall Length: 6-7/16" Frame Material: Steel
- Motor Enclosure Design: Totally Enclosed Air-Over Phase: 1 Ins. Class: B No. of Speeds: 1 Motor Mounting Type: Stud Shaft Length: 2-5/8" Capacitor Required: No Max. Ambient Temp.: 40 Degrees C Length Less Shaft: 3-13/16" Motor Sub Application: Refrigerator/Freezer Application: Walk In Coolers, Freezers Bolt Circle Dia.: 2-13/16" Motor Application: HVAC/R Output Watts: 50
- Ambient Temperature: -40 Degrees to 25 Degrees C Item: ECM Direct Drive Blower Motor Motor Mounting Position: All Angle Nameplate RPM: 1550 HP: 1/15 Motor Design: ECM Shaft Dia.: 5/16" Duty: Continuous Voltage Compatibility: 115/208-230, 208-230, 208-240 Voltage: 208-230 Full Load Amps: 0.60-0.60 Country of Origin (subject to change): Mexico
Listing
| Binding | Toy |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | TOYS_AND_GAMES |
| Part number | 5200A |
| Items per pack | 1 |
| Label | MORRILL |
| Manufacturer | MORRILL |
Analytics
| Offers | 6 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $280.76 |
1/15 hp Arktic 59 ECM Refrigeration Motor, CWLE 1550 RPM, 208-230V Morrill # 5200A
Brand: Morrill Motors Inc.
Motor case length 3 5/16"; Motor diameter 3 7/16"; Mounting 4 studs each end; Any position mount. Motor Mounting Bracket # 5K001 available. Reference 5SME59BVA2037, 5200, 5203
Details
- 1/15 hp, 50 Watts, 1550 RPM, .63 amps, 208-230V 50/60hz.
- Shaft 5/16" x 2 5/8" with flat; Rotation CWLE
- Totally Enclosed Air Over; Ball Bearings
- Cord with 2 Prong Lyall M-2-24 Plug
- 1 Year Manufacture Warranty
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | 5200A |
| Label | Morrill Motors Inc. |
| Manufacturer | Morrill Motors Inc. |
Catalog
| Feature | 1/15 hp, 50 Watts, 1550 RPM, .63 amps, 208-230V 50/60hz. |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 5200A |
| UPC | 663001337768 |
| EAN | 663001337768 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Morrill Motors Inc. |
Analytics
| Offers | 2 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |



