MTC Bio Weigh Boat, White, 100ml, 80 x 80mm, Square B6002W. ✅MTC Bio authorized distributor ✅. ☎ (800) 884-5767 Mon-Fri 8:00 AM - 5:00 PM ET or order online 24/7
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Megadepot | B6002W | 1 | 1 | 1 @ $44.72 | |
| G8406125 | 1 | 1 | 1 @ $40.00 | ||
![]() usmegastore.com | B6002W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $45.41 |
| graylinemedical.com | B6002W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $51.99 |
| B6002W | 1 | 1 | 1 @ $50.00 | ||
![]() Zoro | G608435911 | 1 | 1 | 1 @ $47.79 | |
![]() novatech-usa.com | MTC-B6002W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $59.16 |
| B6002W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $25.34 | |
| B6002W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $69.60 | |
![]() Global Industrial | WBB3093191 | 1 | Ships in 4 Business Days | 1 | 1 @ $27.95 |
| B6002W | 1 | 1 | 1 @ $55.68 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
MTC Bio, Weigh Boats 80mm x 80mm, 100ml White, 2000pc
Brand: MTC Bio
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | B6002W |
| Items per pack | 1 |
| Label | MTC BIO INC |
| Manufacturer | MTC BIO INC |
Catalog
| Feature | Weigh Boats 80mm x 80mm, 100ml White, 2000pc |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | B6002W |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | MTC Bio |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 500 |
MTC Bio B6002W Weigh Boat, White, Square, 100 ml Capacity, 80 mm Width, 80 mm Length (Pack of 500)
Brand: MTC Bio
Details
- 100ml Capacity
- 80mm Width
- 80mm Length
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Model | B6002W |
| Part number | B6002W |
| Items per pack | 500 |
| Label | MTC Bio |
| Manufacturer | MTC Bio |
Analytics
| Case Qty | 500 units |
|---|---|
| Atom Count | 500 |
MTC Bio B6002W, Weigh Boat, White, 100ml, 80 x 80 mm, Square (7 Packs of 500 pcs)
Brand: MTC Bio
<p><strong>Weigh Boat, White, 100ml, 80 x 80mm, Square</strong></p><p>MTC Bio Weigh Boats are made of antistatic polystyrene and will withstand temperatures to 90°C, as well as exposure to diluted acids, alcohols, bases and aqueous solutions. Their flexibility and smooth interior surfaces with rounded corners allow for easy decanting of powdered samples. Their flat bottoms ensure stability and prevent tipping.</p>
Details
- Price for 7 Packs of 500 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | B6002W |
| Items per pack | 3500 |
| Label | MTC Bio |
| Manufacturer | MTC Bio |
Analytics
| Case Qty | 3500 units |
|---|---|
| Atom Count | 500 |



