Multilink . 70902K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Crescent Electric Supply Co | 70902K | 1 | 1 | ||
| Graybar | 25415274 | 1 | 1 | 1 @ $24.92 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
12 Position Aluminum Splice Tray
Brand: Multilink Broadband
12 Position Aluminum Splice Tray The Multilink family of fiber optic splice trays has been designed to offer simplicity in ordering and use. Each splice tray can accommodate single fusion bare fusion ribbon fusion mechanical and fusion splice protection sleeves. The 1120-SSTA tray is an Aluminum powder coated and compact tray designed to fit into the 1120-F MiniButt splice closure along with other fiber optic enclosures. The tray is equipped with all of the necessary splice retention organizers to minimize ordering complexity. Specifications: Size: 7(L) x 4.75(W) x 0.5(D) inch Capacity: 12 single fiber splice Material: Aluminum powder coated Application Closures: Multilink STARFIGHTER 1120-F MiniButt
Details
- Outside Plant Multilink Splice Trays
- Splice Trays
- Enclosures (OSP & Premise)
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | 70902K |
| Part number | 70902K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Multilink |
| Manufacturer | Multilink |
Catalog
| Feature | Designed to safely route and store optical fiber and associated splices |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 70902K |
| UPC | 840371114407 |
| EAN | 840371114407 |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Multilink |
Analytics
| Case Qty | 12 units |
|---|