Multilink 71215K 16 IN PLASTIC SHOSHOE W/ADSS MTGING BRKT | Graybar Store
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Graybar | 25632214 | 1 | 1 | 1 @ $57.00 | |
| Crescent Electric Supply Co | 2627833 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
2116-SSPSS 16 Plastic Sno-Shoe w/ADSS
Brand: Multilink Broadband
The Multilink Plastic Sno-Shoe has been designed with two purposes in mind. The first is to store additional lengths of fiber along the strand for later use. The second is to act as a safeguard protecting the minimum bend radius of the fiber optic cable while establishing proper installation practices. The Multilink Plastic Sno-Shoe is a durable and cost effective tool for storing fiber optic cable in the air! Features: The plastic material design makes the Sno-Shoe non-conductive. Built-in user friendly design features include: 1) The captive design of the Patented Cable Trough allows the installer to simply lay the cable in the trough leaving both hands free to secure the cable unit. 2) Countersunk nut wells for easy one tool installation. 3) Stackability: the plastic Sno-Shoe can be stacked in multiple cable configurations to accommodate additional fiber mount tiering. 4) The multiple slots in the Patented Cable Trough allow you to secure the cable in numerous locations and also allows for water and ice drainage. Benefits: Why use the Plastic ADSS Sno-Shoe? Eliminates costly storage vaults. Will not harm fibers. Prevents microbends in fiber optic cable. 20 year pro-rated warranty. (The price is per pair of Sno-Shoes)
Details
- Fiber Optic Sno Shoes
- Cable Management
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | 71215K |
| Part number | 71215K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Multilink Broadband |
| Manufacturer | Multilink Broadband |
Catalog
| Feature | Fiber Optic Sno Shoes |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 71215K |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Multilink Broadband |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|