Namura . NA-50014-2K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | NTI-NA-50014-2K | 1 | 5/2/2019 | 1 | 1 @ $72.99 |
![]() Walmart | 556748693 | 1 | 1 | 1 @ $80.24 | |
| 21motorsports.com | NA-50014-2K | 1 | 1 | ||
| 186-50142 | 1 | 1 | 1 @ $101.95 | ||
| NA-50014-2K | 1 | 1 | 1 @ $101.95 | ||
| NA-50014-2K | 1 | 1 | 1 @ $44.09 | ||
![]() vividracing.com | 153731112 | 1 | 1 | 1 @ $101.95 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Namura, NA-50014-2K, Piston & Gasket Kit Polaris Outlaw & Sportsman 90 .020 Over Bore 47.5mm
Brand: Namura
Compatible with Polaris models below:</br>2007 Outlaw 90</br>2007 Sportsman 90</br>2008 Outlaw 90</br>2008 Sportsman 90</br>2009 Outlaw 90</br>2009 Sportsman 90</br>2010 Outlaw 90</br>2010 Sportsman 90</br>2011 Outlaw 90</br>2011 Sportsman 90</br>2012 Outlaw 90</br>2012 Sportsman 90</br>2013 Outlaw 90</br>2013 Sportsman 90</br>2014 Outlaw 90</br>2014 Sportsman 90
Details
- Manufactured by Namura & Made in Taiwan
- Kit includes piston, rings, pin, clips, & top end gasket kit (you get exactly what is pictured)
- Piston skirts are Molybdenum Teflon coated to minimize resistance/wear and provide extended life
- Kit is for .020 over bore size - 47.50mm
- Piston is 47.48mm
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | POWERSPORTS_PROTECTIVE_GEAR |
| Part number | NA-50014-2K |
| Label | Namura |
| Manufacturer | Namura |
Catalog
| Feature | Top End Repair Kit |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | NA-50014-2K |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | POWERSPORTS_PROTECTIVE_GEAR |
| Manufacturer | NAMURA |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Namura 186-50142 Top End Repair Kit
Brand: Namura Technologies
Details
- Namura 186-50142 Top End Repair Kit
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | POWERSPORTS_VEHICLE_PART |
| Model | NA-50014-2K |
| Part number | NA-50014-2K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Namura Technologies |
| Manufacturer | Namura Technologies |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|

