Neiko 02105A 11
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Maxedbuy | 02105A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $29.15 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NEIKO 02105A (4) Long Nose Plier 11” Long Reach, Straight, Angle, Curved Pliers, 45 & 90 Degree, bent Head Needle Nose Pliers Set for Mechanics, Long Handle Pliers
Brand: Neiko
Details
- MULTI-USE APPLICATIONS: Needle-nose pliers (also known as pointy-nose pliers, long-nose pliers, pinch-nose pliers, or snipe-nose pliers, bent nose pliers) are used by artisans, jewelry designers, electricians, network engineers and tradesmen to bend and reposition wire.
- LONG REACH: These extra-long 11-inch chain nose length heavy duty pliers are not only suited for industrial, but construction, home garage or professional automotive use. Our redesigned needle nose pliers kit is a must have.
- QUALITY: Drop forged, high carbon steel construction and hardened teeth make for a durable plier set with riveted joints for smooth action and cross-cut teeth at tips provide omnidirectional gripping.
- VERSATILE: Our curved tip long needle nose pliers set facilitates easy access to hard-to-reach wires and cables at different angles; set includes straight, 45- and 90-degree angled pliers.
- COMFORTABLE: The extra long needle nose pliers have a textured nonslip rubber soft grip is comfortable to hold, easy to grip while wet, insulated for cold weather use. Secured in a cloth roll up mat for on-the-go projects.
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Case Qty | 4 units |
4 Pcs Long Needle Nose Plier Set 11" inch Straight 45 90 Degree & S Tips Mechanics
Brand: Neiko
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Part number | 02105A |
| Label | Neiko |
| Manufacturer | Neiko |
Catalog
| Feature | Long Needle Nose Plier Set 11" inch |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 02105A |
| UPC | 783050366950 |
| EAN | 783050366950 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Neiko |
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Case Qty | 4 units |