Neiko 10076A 3/8
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Maxedbuy | 10076A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $20.99 |
| 837013100768 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Neiko 10076A 3/8-Inch Drive Extra Long Allen Hex Bit Socket Set, Metric, 3 mm - 10 mm | S2 and Cr-V Steel, 7-Piece Set
Brand: NEIKO
Details
- AUTOMOTIVE APPLICATIONS: A high quality metric torque extension set that cuts the time in half when removing hard to reach and corroded hex nuts
- HIGH QUALITY STEEL: Combination of high-grade S2 steel bits and Chrome-Vanadium alloy steel sockets with mirror-polished chrome-plating that holds up job after job
- EXTRA LONG SET: Includes extra-long set (110mm x 3, 4, 5, 6, 7, 8, and 10mm) of hex bit sockets to access tight spaces such as European car suspensions
- HIGHLY VISIBLE: Hex sockets feature laser-etched markings for easier and faster bit selection
- INCUDES STORAGE CASE: Comes with a convenient storage carrying case
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Model | 10076A |
| Part number | 10076A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Neiko |
| Manufacturer | Neiko |
Catalog
| Feature | AUTOMOTIVE APPLICATIONS: A high quality metric torque extension set that cuts the time in half when removing hard to reach and corroded hex nuts |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 10076A |
| UPC | 724137211305 |
| EAN | 756635948209 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Neiko |
Analytics
| Category | tools |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
14 Piece 3/8" Drive Extra Long Hex Socket Bit Set Mm
Brand: Ridge Rock
Catalog
| Feature | Quantity: 2 7 piece sets; total: 14 pieces. |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 10076A |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Neiko |
Analytics
| Category | tools |
|---|
NEIKO TOOLS 7-pc 3/8" DR METRIC EXTRA LONG HEX BIT SOCKET SET 110MM LENGTH 3-10M
Brand: Neiko
NEIKO TOOLS 7PC 3/8" DRIVE EXTRA L<br><br><b>Exported By ExportYourStore</b>
Details
- Brand:NEIKO TOOLS, System Of Measurement:Metric
- Mpn:10076A, Number Of Pieces:7
- Type:HEX SOCKET, Country Of Manufacture:Taiwan, Province of China
Neiko 10076A 3/8” Drive Extra Long Allen Hex Bit Socket Set, Metric, 3mm to 10mm | 7-Piece Set, S2 and Cr-V Steel(Pack of 24)
Brand: Neiko
Details
- AUTOMOTIVE APPLICATIONS: A high quality metric torque extension set that cuts the time in half when removing hard to reach and corroded hex nuts
- HIGH QUALITY STEEL: Combination of high-grade S2 steel bits and Chrome-Vanadium alloy steel sockets with mirror-polished chrome-plating that holds up job after job
- EXTRA LONG SET: Includes extra-long set (110mm x 3, 4, 5, 6, 7, 8, and 10mm) of hex bit sockets to access tight spaces such as European car suspensions
- HIGHLY VISIBLE: Hex sockets feature laser-etched markings for easier and faster bit selection
- INCUDES STORAGE CASE: Comes with a convenient storage carrying case