The Nes 1A is a universal external thread repair tool. This easy-to-use tools operate by adjusting the knob that sets the proper diameter of the tool to the thread, and the blades float to the correct pitch. Once the tool fits into a thread slot, begin repairing the threads by simply rotating the tool. Comes equipped with blades made from hardened steel.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203544779 | -2 | 1 @ $50.09 | |||
| AF2KVG | 1 | 1 | 1 @ $245.00 | ||
| NES1A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $73.99 | |
![]() Maxedbuy | NES1A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $83.33 |
| NES1A | 1 | 1 | 1 @ $70.54 | ||
| NES1A | 1 | 1 | 1 @ $51.75 | ||
![]() homeessentialsdirect.com | NES1A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $76.35 |
![]() National Supply Network | 88220132 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $96.78 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Ext Thread Repair Tool, 5/32-3/4 In
Brand: NES
Details
- UNIVERSAL THREAD REPAIR TOOL - one hand tool repairs inch or metric, right or left handed, coarse or fine threads
- Package Dimensions: 16.3 H x 2.6 L x 10.9 W (centimetres)
- Package Weight: 0.11 kilograms
- Country of Origin : China
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Model | NES1A |
| Part number | NES1A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Nes |
| Manufacturer | Nes |
Catalog
| Feature | Capacity is 5/32 to 11/16-Inch |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | NES1A |
| UPC | 767654546611 |
| EAN | 12303469651 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Nes |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Last Price | $80.74 |


