Oops!
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| RestaurantTory | RLX487W | 1 | 1 | ||
![]() toolschest.com | NXDT1896 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $277.26 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Nexel Industries RLX487W 18 x 48 x 84 in. 5 Shelf Wire Deck Rivet Lock Shelving Unit
Brand: Nexel Industries
Nexel Industries products are trusted for their rigidity and strength which is why theyre used extensively in the food service health care industrial and commercial markets Warranted against rust corrosion these products come with maximum storage space and are easy to clean and maintainFeatures. It has 5 Shelves. 1500 lb shelf capacity. Shelves adjust on 112 increments for added options Easy assembly no tools required. 5 Shelf Wire Deck Rivet Lock Shelving UnitSpecifications. Max Height Top to Bottom 84. Max Width Side to Side 48. Max Depth Front to Back 18. Weight 127
Details
- It has 5 Shelves
- 1500 lb shelf capacity
- Shelves adjust on 1-1/2 increments for added options. Easy assembly, no tools required
- 5 Shelf Wire Deck Rivet Lock Shelving UnitSpecifications
- Max Height Top to Bottom: 84"
Listing
| Binding | Office Product |
|---|---|
| Product group | Kitchen |
| Product type | SHELF |
| Part number | RLX487W |
| Items per pack | 1 |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Nexel Rivet Lock Boltless Shelving X HVY RLX487W
Brand: Nexel
From Nexel Nexshelf Restaurant Shelving - Rivet Lock Boltless Shelving, extra heavy duty, 5 shelf unit, 7' high, 48"W, 18"D, roll formed steel frame, baked enamel finish, double rivet beams on all levels, epoxy wire deck with 3" square mesh opening - Your Source for Quality Restaurant Equipment and Supplies.
Details
- Nexel Rivet Lock Boltless Shelving X Hvy RLX487W
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SHELF |
| Model | RLX487W |
| Part number | RLX487W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Nexel |
| Manufacturer | Nexel |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
