The Nicholson Economy Hacksaw is an ideal for use on a wide variety of everyday jobs. The ergonomic handle ensures a strong and safe grip. Always use with caution.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 205215107 | 1 | 1 @ $9999.00 | |||
| 566532 | 1 | 1 | 1 @ $15.40 | ||
| Life and Home | 41421925 | 1 | 1 | 1 @ $17.09 | |
![]() Hardware and Tools | EGGA-6670 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $9.29 |
![]() Whitehead Industrial | N80950 | 1 | 6 | 1 | 1 @ $9.49 |
| CT-80950 | 1 | 1 | 1 @ $8.07 | ||
| motionindustries.com | 02428854 | 1 | 1 | 1 @ $5.88 | |
| Applied Industrial | 101909720 | 1 | 1 | ||
| homelectrical.com | NIH-80950 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $11.45 |
| Pemro | NIC-1862 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $9.94 |
| hartmannvariety.com | 80950 | 1 | 1 | ||
| Newark | 10B4514 | 1 | 1 | 1 @ $14.95 | |
| Toolbox Supply | 12030522 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $13.71 |
| NIC80950 | 1 | 18 | 1 | 1 @ $12.31 | |
![]() thetoolcabin.com | B00002N5JZ | 1 | -2 | 1 | 1 @ $14.77 |
![]() zaynesolutions.com | 6441125 | 1 | 105 | 1 | 1 @ $10.67 |
| 6441125 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $11.99 | |
![]() pioneergeneralstore.com | 6441125 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $7.58 |
| FTS-KZ507 | 1 | 1 | 1 @ $9.05 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Nicholson 80950 10-Inch Economy Hacksaw Frame
Brand: Nicholson
Details
- Adjustable blade length from 10"/250mm to 12"/300mm
- Cuts to 2.75"/70mm in depth
- For DIY and home use
- Angle adjustment 45/90 degree
- Adjustable for 10" and 12" blades.
- Adjustable from 10" to 12"
- Cuts to 2.75" in depth
- 10" long
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | CUTTING_TOOLS |
| Model | 80950 |
| Part number | 80950 |
| Items per pack | 5 |
| Label | Nicholson |
| Manufacturer | Nicholson |
Catalog
| Feature | Adjustable blade length from 10"/250mm to 12"/300mm |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 80950 |
| UPC | 37103809506 |
| EAN | 37103809506 |
| Product group | BISS |
| Product type | CUTTING_TOOLS |
| Manufacturer | Nicholson |
Analytics
| Offers | 19 |
|---|---|
| Case Qty | 5 units |
| Atom Count | 1 |
| Last Price | $95.44 |
Nicholson 80950 Economy Hacksaw Frame
Brand: Nicholson
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Part number | 80950 |
| Items per pack | 1 |
| Label | Nicholson |
| Manufacturer | Nicholson |
Catalog
| Feature | Adjustable from 10"/250 mm to 12"/300 mm |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 80950 |
| UPC | 37103809506 |
| EAN | 37103809506 |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Manufacturer | Nicholson |
Analytics
| Offers | 8 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Atom Count | 1 |
Nicholson 80950 Economy Hacksaw Frame
Brand: 2-3/4 in Throat Depth
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | SAW |
| Part number | 80950 |
| Label | Nicholson |
| Manufacturer | Nicholson |
Catalog
| Feature | Adjustable from 10"/250mm to 12"/300mm |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 80950 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Nicholson |
Analytics
| Category | home |
|---|---|
| Offers | 5 |
| Case Qty | 5 units |
| Atom Count | 1 |




