Niles . SVC100K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Best Buy | 6899572 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Niles SVC100K Indoor High-Power Sliding Stereo Volume Control, 100 Watts
Brand: Niles
Details
- Niles SVC100K indoor high-power sliding stereo volume control, 100 Watts
- Make-before-break switch design delivers 12-step, pop-free control for a wide range of listening volumes
- Premium-quality parts and construction ensure high-fidelity sound, 100W continuous power handling with flat frequency response (+/- 1.2dB)
- Includes designer-approved screw less wall plates in four colors to blend seamlessly into any decor and accommodates standard one-gang electrical boxes
- Convenient sliding volume control Provides a modern and elegant look
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | SPEAKERS |
| Model | SVC100K |
| Part number | SVC100K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Niles |
| Manufacturer | Niles |
Catalog
| Feature | Universal Impedance Magnifying circuit enables safe connection of up to eight pairs of loudspeakers to a single amplifier or receiver using the VCSHU B8 |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | SVC100K |
| UPC | 760514016538 |
| EAN | 760514016538 |
| Product group | Speakers |
| Product type | SPEAKERS |
| Manufacturer | Niles |