Caution Not A Step Sign
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G0274204 | 1 | 1 | 1 @ $11.09 | ||
| C567A | 1 | 1 | 1 @ $13.78 | ||
![]() bscsource.com | C567A | 1 | 1 | 1 @ $22.29 | |
![]() Guardian | 56235849 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $22.55 |
![]() usmegastore.com | C567A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $13.78 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC C567A OSHA Sign, Legend "CAUTION - NOT A STEP", 10" Length x 7" Height, Aluminum, Black on Yellow
Brand: NMC
Details
- Caution Signage: this not a step sign helps in reducing accidents on a property, workplace or facility by indicating workers or individuals on where not to step. It can be placed in areas where the terrain is tricky and dangerous to walk on
- Material: this OSHA caution sign is made from standard aluminum with baked-on enamel on both sides to allow both side printing. Non-corrosive and weatherproof, the sign has pre-drilled radius corners for easy mounting on walls or fences
- Visibility: the legend “CAUTION - NOT A STEP” is printed in legible text to ensure better readability
- Specifications: the rectangular caution sign is OSHA compliant and 10 in. wide, 7 in. high and 0.040 in. thick. The sign has yellow text on black base and black text on yellow base. It is also graffiti proof and resistant to UV and chemicals
- Sign Muscle: this OSHA caution signage has NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Model | C567A |
| Part number | C567A |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Header "CAUTION" and legend "NOT A STEP" |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | C567A |
| UPC | 887481014043 |
| EAN | 887481014043 |
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 4 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NMC C567A Osha Sign, Pack of 20 pcs
Brand: NMC
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | C567A |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 4 |
|---|---|
| Case Qty | 20 units |


