Danger Laser Operating Sign
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G9427043 | 1 | 1 | 1 @ $11.85 | ||
![]() Megadepot | D169A | 1 | 1 | 1 @ $13.78 | |
| B00700ROCA | 1 | 1 | |||
![]() bscsource.com | D169A | 1 | 1 | 1 @ $22.29 | |
![]() Guardian | 72312143 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $22.55 |
![]() usmegastore.com | D169A | 1 | -2 | 1 | 1 @ $13.78 |
![]() Zoro | G708148810 | 1 | 1 | 1 @ $20.55 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC D169A DANGER - LASER OPERATING – 10 in. x 7 in. Aluminum Danger Sign with Laser Graphic, White/Black Text on Red/White Base
Brand: NMC
Details
- Danger Signage: the laser operating danger sign is often used in industrial facilities to ensure the safety of the workers. It clearly informs the workers that there is a laser operation is going on in the area and they should be careful
- Material: the OSHA danger sign is made from standard aluminum with baked-on enamel on both sides that allows printing on both sides. Non-corrosive and weatherproof, the sign has radius corners and pre-drilled mounting holes
- Visibility: to ensure easy readability in most lighting conditions, the legend “DANGER - LASER OPERATING” is printed on the sign in clear, bold letters with a laser graphic. It can be easily viewed even from a distance
- Specification: the rectangular aluminum danger sign has White text on a Red base with Black text on a White base. It has 10 in. width, 7 in. height and 0.0400 in. thickness. The sign is OSHA compliant with high resistance to UV, chemical, and graffiti
- Sign Muscle: this danger signage has an NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and also boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Model | D169A |
| Part number | D169A |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Header "DANGER" and Legend "LASER OPERATING" with graphic |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | D169A |
| UPC | 887481022529 |
| EAN | 887481022529 |
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 4 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NMC D169A OSHA Sign, Pack of 20 pcs
Brand: NMC
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | D169A |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 4 |
|---|---|
| Case Qty | 20 units |




