NMC Label w/Legend "Non Hazardous Waste" HW5W. ✅NMC authorized distributor ✅. ☎ (800) 884-5767 Mon-Fri 8:00 AM - 5:00 PM ET or order online 24/7
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| HW5W | 1 | 1 | 1 @ $42.84 | ||
![]() Zoro | G6084660 | 1 | 1 | 1 @ $35.95 | |
![]() bscsource.com | HW5W | 1 | 1 | 1 @ $39.39 | |
| Guardian | 63377014 | 1 | 1 | ||
![]() usmegastore.com | HW5W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $42.84 |
![]() Zoro | G102608729 | 1 | 1 | 1 @ $65.09 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Non-Hazardous Waste
Brand: NMC
Non-Hazardous Waste
Details
- Category: Safety -- Signs
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | MISC_OTHER |
| Model | HW5W |
| Part number | HW5W |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | HW5W |
| Product group | BISS |
| Product type | MISC_OTHER |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|---|
| Atom Count | 25 |
NMC HW5W NON-HAZARDOUS WASTE OPTIONAL INFORMATION: SHIPPER__, ADDRESS__, CITY, STATE, ZIP__, CONTENTS__ Label - [Pack of 25] PS Vinyl Hazmat Label
Brand: NMC
Details
- Safety Label: such labels are often seen on drums or containers to identify non-hazardous waste that poses no threat. This label has blank spaces to document the shipper’s information and details of the content
- Material: it is made of vinyl with pressure sensitive adhesive backing and can be mounted on smooth, curved or irregular surfaces
- Visibility: this hazardous material label has the legend “NON-HAZARDOUS WASTE OPTIONAL INFORMATION: SHIPPER__, ADDRESS__, CITY, STATE, ZIP__, CONTENTS__” in bold letters and contrasting colors to ensure clear visibility in most lighting conditions
- Specifications: the square pressure sensitive vinyl label is 6 in. wide and high. It has white text on a green base with green text on a white base. This label is available in a pack of 25 pieces
- Hazmat Label: safety compliance at industrial and manufacturing facilities often mandates the use of appropriate labels to help warn workers, visitors, and passerby about the accumulated waste or other contents that are considered harmful when handling
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Model | HW5W |
| Part number | HW5W |
| Items per pack | 25 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Header "NON-HAZARDOUS WASTE" |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | HW5W |
| UPC | 887481056067 |
| EAN | 887481056067 |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 25 units |
|---|---|
| Atom Count | 25 |
NMC HW5W, Label with Legend "Non Hazardous Waste" (15 Packs of 25 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company LABELS, NON-HAZARDOUS WASTE, 6X6, PS VINYL Hazardous Waste Container Labels Identify the contents of Hazardous Waste containers with the proper labels.
Details
- Price for 15 Packs of 25 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LABEL |
| Part number | HW5W |
| Items per pack | 375 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | HW5W |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 375 units |
|---|---|
| Atom Count | 25 |
Nmc Labels For Hazardous Waste Containers - Package Of 25 - Non-Hazardous Waste
Brand: NMC
Catalog
| Feature | Overall WxH: 6x6" |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | HW5W |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Nmc |



