Pedestrian Crossing Sign, TM119K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Zoro | G9287588 | 1 | 1 | 1 @ $108.71 | |
| TM119K | 1 | 1 | 1 @ $114.60 | ||
![]() bscsource.com | TM119K | 1 | 1 | 1 @ $188.59 | |
![]() Guardian | 72316359 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $191.39 |
![]() usmegastore.com | TM119K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $135.40 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM119K Traffic Sign, Pedestrian Crossing Graphic, 24" Length x 24" Height, High Intensity Prismatic Reflective Aluminum 0.080, Black On Yellow
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: such signs are used to inform about the pedestrian crossing. The easily understandable graphic clearly communicates to the drivers that they need to be careful
- Material: this signage is made from heavy duty reflective aluminum. The reflective sheeting on the material provides long term reflectivity and durability. It comes with predrilled holes on radius corners for easy mounting
- Clear Visibility: the traffic control sign shows the pedestrian crossing graphic in contrasting colors to ensure clear visibility in most lighting conditions and even from a distance
- Specifications: the square reflective aluminum sign is 24 in. wide and high, and 0.080 in. thick. The sign has a black graphic on a yellow base and is also graffiti proof and resistant to UV and chemicals
- Sign Muscle: this sign has NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and also boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Model | TM119K |
| Part number | TM119K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Pedestrian crossing graphic |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | TM119K |
| UPC | 887481090245 |
| EAN | 887481090245 |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 3 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NMC TM119K, Traffic Sign (Pack of 4 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company (Graphic Of Man In Crosswalk), 24X24, .080 Hip Ref Alum Traffic Signs In 2008, MUTCD released a new regulation for traffic signs requiring an upgrade in retroreflectivity. In additional to these reflective traffic signs, additional sizes and materials are available for facility and private road use.
Details
- Price for Pack of 4 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | TM119K |
| Items per pack | 4 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 4 units |
|---|


