Truck Entrance Traffic Sign, TM122K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Zoro | G9308457 | 1 | 1 | 1 @ $108.71 | |
| TM122K | 1 | 1 | 1 @ $135.40 | ||
| B00700SW7G | 1 | 1 | |||
![]() bscsource.com | TM122K | 1 | 1 | 1 @ $188.59 | |
| Guardian | 72316375 | 1 | 1 | ||
![]() usmegastore.com | TM122K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $135.40 |
![]() Zoro | G308278634 | 1 | 1 | 1 @ $188.80 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM122K TRUCK ENTRANCE Sign - 24 in. Heavy Duty High Intensity Reflective Aluminum Traffic Sign with Black on Yellow
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: this sign is often used to keep the truck drivers informed about the correct entrance to ensure that only trucks enter into the designated zone
- Material: the signage is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Visibility: the sign shows the legend “TRUCK ENTRANCE” in contrasting colors and clear, bold letters to ensure clear visibility from a distance and in most lighting conditions
- Specifications: the reflective aluminum sign is 24 in. wide, 24 in. high, and 0.080 in. thick. The sign has black text on a yellow base and is also graffiti proof and resistant to UV and chemicals
- Sign Muscle: this traffic regulation sign has NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and also boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Model | TM122K |
| Part number | TM122K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Legend "TRUCK ENTRANCE" |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | TM122K |
| UPC | 887481090320 |
| EAN | 887481090320 |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 4 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NMC TM122K, Traffic Sign (Pack of 4 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company Truck Entrance, 24X24, .080 Hip Ref Alum Traffic Signs In 2008, MUTCD released a new regulation for traffic signs requiring an upgrade in retroreflectivity. In additional to these reflective traffic signs, additional sizes and materials are available for facility and private road use.
Details
- Price for Pack of 4 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | TM122K |
| Items per pack | 4 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 4 units |
|---|


