NMC Traffic Sign TM133K. ✅NMC authorized distributor ✅. ☎ (800) 884-5767 Mon-Fri 8:00 AM - 5:00 PM ET or order online 24/7
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Megadepot | TM133K | 1 | 1 | 1 @ $97.63 | |
![]() Zoro | G5182893 | 1 | 1 | 1 @ $81.65 | |
![]() usmegastore.com | TM133K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $98.46 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM133K WRONG WAY Traffic Sign - 24 in. x 18 in. Heavy Duty High Intensity Reflective Aluminum Sign, White Text on Red Base
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: this sign is often used to inform the drivers about travelling in the wrong lane. It helps to safely regulate the flow of vehicles and pedestrians in right direction
- Material: the signage is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Visibility: the signage with legend “WRONG WAY” has bold letters with contrasting colors; this ensures easy text readability and offers maximum visibility in poor lighting and in busy streets as well
- Specifications: the 0.080 in. thick high intensity reflective aluminum signage measures 24 in. wide and 18 in. high. The signage with white text on red base is suitable to be placed across the parking areas, pedestrian lanes and roadways
- Sign Muscle: this signage has NMC Sign Muscle coating that protects the text and image against fading, scratches, scuffing, and graffiti. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SIGNAGE |
| Model | TM133K |
| Part number | TM133K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
NMC TM133K, Traffic Sign (Pack of 5 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company Wrong Way, 24X18, .080 Hip Ref Alum Traffic Signs In 2008, MUTCD released a new regulation for traffic signs requiring an upgrade in retroreflectivity. In additional to these reflective traffic signs, additional sizes and materials are available for facility and private road use.
Details
- Price for Pack of 5 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | TM133K |
| Items per pack | 5 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 5 units |
|---|

