NMC Traffic Sign TM13K. ✅NMC authorized distributor ✅. ☎ (800) 884-5767 Mon-Fri 8:00 AM - 5:00 PM ET or order online 24/7
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| TM13K | 1 | 1 | 1 @ $133.50 | ||
| G5182939 | 1 | 1 | 1 @ $125.43 | ||
![]() bscsource.com | TM13K | 1 | 1 | 1 @ $188.59 | |
![]() Guardian | 72316409 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $191.39 |
| TM13K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $135.70 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM13K, Traffic Sign (Pack of 2 pcs)
Brand: NMC
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | TM13K |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 3 units |
|---|
NMC TM13K Stop Sign - 24 in. x 24 in. Octagonal High Intensity Reflective Aluminum Traffic Sign with White Text on a Red Base
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: this sign is often used at busy junctions to stop the vehicles until it is safe to move forward
- Material: the sign is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Visibility: the sign shows the legend “STOP” in contrasting colors and clear, bold letters to ensure clear visibility from a distance and in most lighting conditions
- Specifications: the octagonal reflective aluminum sign is 24 in. wide, 24 in. high, and 0.080 in. thick. The sign has white text on a red base and is also graffiti proof and resistant to UV and chemicals
- Sign Muscle: this sign has NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and also boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Model | TM13K |
| Part number | TM13K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | Material: ALUMINUM 080 (HIGH INTENSITY PRISMATIC REFLECTIVE) |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | TM13K |
| Product group | BISS |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|

