Pedestrian Crossing Sign, TM163K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Zoro | G9287770 | 1 | 1 | 1 @ $80.94 | |
![]() Megadepot | TM163K | 1 | 1 | 1 @ $98.46 | |
![]() bscsource.com | TM163K | 1 | 1 | 1 @ $139.89 | |
| Guardian | 72316805 | 1 | 1 | ||
| TM163K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $98.46 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM163K PEDESTRIAN CROSSING Sign - 24 in. x 18 in. Heavy Duty High Intensity Reflective Aluminum Traffic Sign, Black Text on Yellow Base
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: it is often used to allow safe crossing of the pedestrians, between roadways or paths. It helps to keep people aware about the pedestrian crossing in the area and to regulate the flow of traffic
- Material: the signage is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Visibility: the signage with legend “PEDESTRIAN CROSSING” has bold letters and contrasting colors that ensure easy text readability and provides maximum visibility in poor lighting
- Specifications: the 0.080 in. thick high intensity reflective aluminum signage measures 24 in. wide and 18 in. high. The pedestrian sign with black text on yellow base is suitable to be placed across the dock areas, parking areas and roadways
- Sign Muscle: this signage has NMC Sign Muscle coating that protects the text and image against fading, scratches, scuffing, and graffiti. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Model | TM163K |
| Part number | TM163K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
NMC TM163K, Traffic Sign (Pack of 5 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company Pedestrian Crossing, 18X24, .080 Hip Ref Alum Traffic Signs In 2008, MUTCD released a new regulation for traffic signs requiring an upgrade in retroreflectivity. In additional to these reflective traffic signs, additional sizes and materials are available for facility and private road use.
Details
- Price for Pack of 5 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | TM163K |
| Items per pack | 5 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 5 units |
|---|

