No Pedestrian Sign, TM201K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G9274802 | 1 | 1 | 1 @ $116.47 | ||
![]() Megadepot | TM201K | 1 | 1 | 1 @ $135.40 | |
| Amazon | B00700N0HI | 1 | -2 | 1 | 1 @ $93.15 |
![]() bscsource.com | TM201K | 1 | 1 | 1 @ $188.59 | |
| Guardian | 72317092 | 1 | 1 | ||
![]() usmegastore.com | TM201K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $136.60 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM201K No Pedestrian Sign - 24 in. Square, Heavy Duty High Intensity Reflective Aluminum Traffic Sign with Graphic, Red, Black on White Base
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: this sign is used to mark the locations that are not safe for pedestrian crossing. It helps in preventing accidents at busy crossroads and areas without traffic lights
- Material: the signage is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Visibility: the sign shows the strike on the pedestrian crossing graphic in contrasting colors to ensure easy visibility in most lighting conditions and even from a distance
- Specifications: the square high intensity reflective aluminum signage is 0.080 in. thick, 24 in. wide and high. The sign displays the graphic in red and black color on a white base and is also graffiti proof and resistant to UV and chemicals
- Sign Muscle: this traffic regulation sign has NMC Sign Muscle coating to protect the text against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and also boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Model | TM201K |
| Part number | TM201K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | No pedestrian crossing graphic |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | TM201K |
| UPC | 887481091426 |
| EAN | 887481091426 |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 3 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |


