No Left Turn Graphic Traffic Sign, TM202K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G9273840 | 1 | 1 | 1 @ $108.71 | ||
| TM202K | 1 | 1 | 1 @ $135.40 | ||
![]() bscsource.com | TM202K | 1 | 1 | 1 @ $188.59 | |
| Guardian | 72317118 | 1 | 1 | ||
| TM202K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $136.60 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NMC TM202K No Left Turn Sign – 24 in. x 24 in. High Intensity Reflective Aluminum Traffic Safety Sign with Red, Black Graphic on White Base
Brand: NMC
Details
- Traffic Signage: the no left turn sign clearly indicates that a left turn is restricted. It can be used at any road or traffic signal to enforce traffic safety standards
- Material: this traffic signage is made from heavy duty high intensity reflective aluminum. Prismatic reflective sheeting is applied to the aluminum that provides long-term reflectivity
- Easy Visibility: the left side arrow graphic with a circle and slash makes the sign easily visible in all lighting conditions. The contrasting colors used in the sign also make it easy to understand from a distance
- Specifications: the square high-intensity reflective aluminum signage is 0.080 in. thick, 24 in. wide and 24 in. high. It features a black and red arrow graphic on a white base and is graffiti proof, chemical and UV resistant
- Sign Muscle: this traffic sign has an NMC Sign Muscle coating to protect the graphic against fading, scratches, scuffing, and moisture. The UV-cured, clear coating creates a strong bond and boosts the color and clarity
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Model | TM202K |
| Part number | TM202K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Catalog
| Feature | No left turn arrow graphic |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | TM202K |
| UPC | 887481091440 |
| EAN | 887481091440 |
| Product group | BISS |
| Product type | SAFETY_SUPPLY |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Offers | 3 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NMC TM202K, Traffic Sign (Pack of 4 pcs)
Brand: NMC
NMC - National Marker Company Graphic, No Left Turn Arrow Symbol 24X24, .080 Hip Ref Alum Traffic Signs In 2008, MUTCD released a new regulation for traffic signs requiring an upgrade in retroreflectivity. In additional to these reflective traffic signs, additional sizes and materials are available for facility and private road use.
Details
- Price for Pack of 4 pcs
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | TM202K |
| Items per pack | 4 |
| Label | NMC |
| Manufacturer | NMC |
Analytics
| Case Qty | 4 units |
|---|
