Norpro Deluxe 3-Piece Bamboo Steamer Set. Each tier measures 2.75 inches/7cm height and 10.5 inches/26.5cm diameter. ...
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 18357 | 1 | 1 | 1 @ $45.99 | ||
![]() unbeatablesale.com | JNSN73194 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $31.50 |
![]() Zoro | G203510914 | 1 | 1 | 1 @ $32.55 | |
![]() Zoro | G503995596 | 1 | 1 | 1 @ $56.21 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Norpro bamboo steamer, One Size, as shown
Brand: Norpro
Details
- Measures: 10" x 6" x 6" / 25.5cm x 15cm x 15cm
- Bamboo steaming enhances natural flavors and retains essential vitamins and nutrients, usually lost in conventional methods.
- Ideal for steaming vegetables, dumplings, gyoza, rice, eggs, pork buns, tamales, dim sum, fish, lobster tails, crab legs, beef, chicken and much more!
- Includes two tiers that neatly stack with one lid, allowing you to cook the meat separate from the vegetables and rice. Great for low fat meal preparation; prepare food without adding unhealthy oils and fats!
- Fits most kitchen pots, woks and pans you already have in your kitchen!
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Kitchen |
| Product type | KITCHEN |
| Model | 1963 |
| Part number | 1963 |
| Items per pack | 1 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Catalog
| Feature | Each tier measures 2.75 inches/7cm height and 10.5 inches/26.5cm diameter |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | 1963 |
| UPC | 887694599238 |
| EAN | 887694599238 |
| Product group | Kitchen |
| Product type | KITCHEN |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Norpro Deluxe 3-Piece Bamboo Steamer Set
Brand: Norpro
Norpro Deluxe 3-Piece Bamboo Steamer Set
Details
- Each tier measures 2.75 inches/7cm height and 10.5 inches/26.5cm diameter
- Works best in a wok, frying pan or stockpot
- Add herbs to the water and the food will soak up the aromas of the herbs, enhancing the flavors of your meal
- Soak the bamboo steamer in cold water for a few hours before using
- To clean bamboo steamer, rinse with water and dry thoroughly. Apply a thin coat of vegetable oil to keep bamboo from drying out
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Home |
| Product type | HOME |
| Part number | 1963 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
Norpro 1963 2 Tier Bamboo Steamer With Lid
Brand: Norpro
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Kitchen |
| Product type | HOME |
| Part number | 1963 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Catalog
| Feature | Measures: 6" X 10" X 10" / 15cm X 25.5cm X 25.5cm |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | 1963 |
| EAN | 7426022829871 |
| Product group | Kitchen |
| Product type | HOME |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 2 units |
|---|
Norpro 1963 2 Tier Bamboo Steamer With Lid
Brand: Norpro
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Kitchen |
| Product type | KITCHEN |
| Part number | 1963 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Catalog
| Feature | Measures: 6" X 10" X 10" / 15cm X 25.5cm X 25.5cm |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | 1963 |
| EAN | 7426022829864 |
| Product group | Kitchen |
| Product type | KITCHEN |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 3 units |
|---|
Norpro 1963 2 Tier Bamboo Steamer With Lid
Brand: Norpro
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Kitchen |
| Product type | HOME |
| Part number | 1963 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Catalog
| Feature | Measures: 6" X 10" X 10" / 15cm X 25.5cm X 25.5cm |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | 1963 |
| EAN | 7426022829857 |
| Product group | Kitchen |
| Product type | HOME |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 4 units |
|---|
Norpro 1963 2 Tier Bamboo Steamer With Lid
Brand: Norpro
Listing
| Binding | Kitchen |
|---|---|
| Product group | Home |
| Product type | HOME |
| Part number | 1963 |
| Label | Norpro |
| Manufacturer | Norpro |
Catalog
| Feature | Each tier measures 2.75 inches/7cm height and 10.5 inches/26.5cm diameter |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | 1963 |
| EAN | 7426022829840 |
| Product group | Home |
| Product type | HOME |
| Manufacturer | Norpro |
Analytics
| Case Qty | 5 units |
|---|


