NJ226W - NSK Cylindrical Roller - Quality Bearings Online
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Quality Bearings Online | NJ226W-NSK | 1 | 1 | ||
| NJ226W | 1 | 1 | |||
| factorysupplyoutlet.com | ZJ16PG | 1 | -2 | 1 | 1 @ $1487.15 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
NSK NJ226W Cylindrical Roller Bearing, Standard Capacity, Removable Inner Ring, Flanged, Pressed Steel Cage, Normal Clearance, Metric, 130mm Bore, 230mm OD, 40mm Width, 2600rpm Maximum Rotational Speed, 320000N Static Load Capacity, 258000N Dynamic Load Capacity
Brand: NSK
Details
- NSK 200 series cylindrical roller bearing with pressed steel cage and removable inner ring suitable for high radial loads
- CN (normal) radial clearance for applications where thermal expansion is not a factor
- Single row roller bearing for high radial loads with low friction
- Removable inner ring in open bearing allows for lubrication in place
- Steel construction for high load rating
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Model | NJ226W |
| Part number | NJ226W |
| Items per pack | 1 |
| Label | NSK |
| Manufacturer | NSK |
Catalog
| Feature | NSK 200 series cylindrical roller bearing with pressed steel cage and removable inner ring suitable for high radial loads |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | NJ226W |
| UPC | 29176050305 |
| EAN | 29176050305 |
| Product group | BISS |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Manufacturer | NSK |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|