NTN BEARING . 1207K
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Radwell | 1207K | 1 | 1 | ||
![]() motionindustries.com | 02108955 | 1 | Not in Stock, Available to Order | 1 | 1 @ $62.30 |
![]() BDI Express | 1197116 | 1 | 1 | 1 @ $59.11 | |
| NTNB 1207K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $0.00 | |
![]() MRO Supply | 282991 | 2 | 2 | 1 @ $70.79 | |
![]() Zoro | G007378970 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $50.59 |
![]() industrialzone.com | 1207K | 5 | Please Call or Email | 1 | 1 @ $46.94 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
1207K NTN New Self Aligning Ball Bearing
Brand: NTN
New in Factory box - 1207K NTN New Self Aligning Ball Bearing
Details
- Self Aligning Ball Bearing
- Self Aligning Ball Bearing
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | TOOLS |
| Part number | 1207K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NTN |
| Manufacturer | NTN |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|
NTN Bearing 1207K Double Row Self-Aligning Radial Ball Bearing, Tapered Bore, Normal Clearance, Steel Cage, 35 mm Bore ID, 72 mm OD, 17 mm Width, Open
Brand: NTN Bearing
Catalog
| Feature | Self-aligning bearing for applications subject to shaft deflections or misalignments between the shaft and housing |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 1207K |
| EAN | 4547359513172 |
| Product group | BISS |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Manufacturer | NTN Bearing |
Analytics
| Offers | 3 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
NTN 1207K SELF-ALIGNING BALL BRG (Pack Of 4)
Brand: NTN Bearing
Specifications: Bearing Data Sheet Self Aligning Ball Bearings NTN Part Number 1207 Weight N/A (lbs) / N/A (kg) Dimensions Features/Options Dimension Imperial Metric Option Code Description Bore d O.D.D. Width B or W rs min da min Da max ras max Constant e Axial load factor Y1 Axial load factor Y2 Axial load factor Y0 1.3780 (in) 2.8346 (in) 0.6693 (in) 0.0433 (in) 1.6339 (in) 2.5787 (in) 0.0394 (in) 0.0091 (in) 0.1067 (in) 0.1654 (in) 0.1118 (in) 35.000 (mm) 72.000 (mm) 17.000 (mm) 1.100 (mm) 41.500 (mm) 65.500 (mm) 1.000 (mm) 0.230 (mm) 2.710 (mm) 4.200 (mm) 2.840 (mm) Series Cage 12 12 Self-Aligning Ball Bearing Series Standard cage Basic Load Ratings Limiting Speeds Static Dynamic 1,150 (LBF) 3,550 (LBF) 5,100 (N) 15,800 (N) Oil Seals Grease 9,400.00 (RPM) N/A 8,000.00 (RPM)
Details
- Best Quality
- Reasonable Price
- Easy To Use
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HARDWARE_BEARING |
| Part number | 1207K |
| Label | NTN Bearing |
| Manufacturer | NTN Bearing |
Analytics
| Case Qty | 4 units |
|---|




