Radial Ball Bearing, Bearing Industry Number 625, Bore Diameter 5 mm, Closure Double Shielded, Outer Ring Width 5 mm, Outside Diameter 16 mm, Ring Material Alloy Steel, System of Measurement Metric, Cage Material Steel, Ball Material Alloy Steel, Cage Type Pressed, Dynamic Radial Load Capacity 1,940 N, Fillet Radius 0.3 mm, Finish Chrome Plated, Includes Retaining Ring No, ISO Rating Class 0, Lubricant Material SRI 2
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G1294036 | 1 | 106 | 1 | 1 @ $14.19 | |
| Grainger | 5U592 | 1 | 1 | ||
| AE6MPW | 1 | 1 | 1 @ $22.05 | ||
| AmazonSC | B007IAHU30 | 1 | 1 | ||
| sustainablesupply.com | C1693439 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $12.38 |
![]() Misumi USA | 625ZZC3/5K | 1 | 1 | 1 @ $23.89, 10 @ $22.70, 30 @ $19.11 | |
![]() simsupply.com | ZO-G1294036 | 1 | 22 | 1 | 1 @ $22.76 |
| WWG5U592 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Radial Ball Bearing, Shielded, 5mm Bore
Brand: NTN
' Radial Ball Bearing, Shielded, Bore Dia. 5mm, Outside Dia. 16mm, Width 5mm, Dynamic Load Capacity 153 lb., Static Load Capacity 153 lb., Temp. Range -20 Degrees to 250 Degrees F, Pressed Steel Cage Material, Rust-Resistant Metal Shield Material, SRI#2 Grease '
Details
- Price For: Each Shield Material: Rust-Resistant Metal Item: Radial Ball Bearing Cage Material: Pressed Steel Temp. Range: -20 Degrees to 250 Degrees F Outside Dia.: 16mm Bearing Type: Shielded Dynamic Load Capacity: 153 lb. Static Load Capacity: 153 lb. Bore Dia.: 5mm Lubrication: SRI#2 Grease Width: 5mm Country of Origin (subject to change): Japan
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | HARDWARE_BEARING |
| Model | 625ZZC3/5K |
| Part number | 625ZZC3/5K |
| Items per pack | 1 |
| Label | NTN |
| Manufacturer | NTN |
Catalog
| Feature | Price For: Each Shield Material: Rust-Resistant Metal Item: Radial Ball Bearing Cage Material: Pressed Steel Temp. Range: -20 Degrees to 250 Degrees F Outside Dia.: 16mm Bearing Type: Shielded Dynamic Load Capacity: 153 lb. Static Load Capacity: 153 lb. Bore Dia.: 5mm Lubrication: SRI#2 Grease Width: 5mm Country of Origin (subject to change): Japan |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 625ZZC3/5K |
| Product group | BISS |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | NTN |
Analytics
| Offers | 6 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $22.4 |
NTN BEARING 625ZZC3/5K Steel CAGE Bearing
Brand: NTN BEARING
Details
- STEEL CAGE BEARING
- Bearing
- Machine Parts
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | HARDWARE_BEARING |
| Part number | 625ZZC3/5K |
| Label | NTN BEARING |
| Manufacturer | NTN BEARING |
Analytics
| Case Qty | 1 units |
|---|

