Solenoid Coil Connector, Indicating Light Yes, Voltage 220V, Lead Type Plug, Standards NEMA 4, For Use With L Series and Mark 3, Strain Relief Yes, Max. Ambient Temp. (F) 180 Degrees F, Design DIN 43650 Form B, Height (In.) 1.1875 in, Length (In.) 1 9/16 in, Width (In.) 0.81 in, Lead Length (In.) -, Type 22mm DIN, Solenoid Coil Connector
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G1966711 | 1 | 28 | 1 | 1 @ $14.99 | |
| Grainger | 3JDE4 | 1 | 1 | ||
| AC9RBC | 1 | 1 | 1 @ $41.16 | ||
| sustainablesupply.com | C1682384 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $27.72 |
![]() simsupply.com | ZO-G1966711 | 1 | 9 | 1 | 1 @ $23.71 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Connector, Coil, 22mm DIN, 220V
Brand: Numatics
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Model | 230-367 220V |
| Part number | 230-367 220V |
| Items per pack | 1 |
| Label | NUMATICS |
| Manufacturer | NUMATICS |
Catalog
| Feature | Price For: Each Standards: NEMA 4 Duty Cycle: - Lead Type: Plug Length (In.): 1-9/16 Lead Length (In.): - Height (In.): 1-3/16 Item: Solenoid Coil Connector Max. Ambient Temp. (F): 180 Design: DIN 43650 Form B Type: 22mm DIN Width (In.): 13/16 Strain Relief: Yes Class: - Voltage: 220V Indicating Light: Yes |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | 230-367 220V |
| Product group | BISS |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | NUMATICS |
Analytics
| Offers | 8 |
|---|---|
| Case Qty | 1 units |
| Last Price | $26.89 |
