Samsung LTP266W Parts & Accessories | TVserviceParts.com
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| tvserviceparts.com | LTP266W | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Samsung LTP266W 26-Inch Flat-Panel LCD TV
Brand: SAMSUNG
Details
- 26-inch flat-panel LCD TV with 1,280 x 768 native pixel resolution; 29.2 x 19.6 x 4.7 inches (W x H x D) without stand
- Digital comb filter removes blurred edges between colors and reduces dot crawl; 170-degree viewing angles (H x V) permit viewing from any position
- Built-in 181-channel NTSC tuner; PC connection through RGB input; offers split-screen/PC picture-in-picture viewing
- 600:1 contrast ratio and lightning-quick 16 ms response time; component, S-video, composite, and RF inputs
- 10-watt speaker system (5 watts x 2) with MTS stereo decoding; built-in power adapter saves space
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Home Theater |
| Product type | TELEVISION |
| Model | LTP266W |
| Part number | LTP266W |
| Label | Samsung |
| Manufacturer | Samsung |
Catalog
| Feature | 26-inch flat-panel LCD TV with 1,280 x 768 native pixel resolution; 29.2 x 19.6 x 4.7 inches (W x H x D) without stand |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | LTP266W |
| UPC | 36725215818 |
| EAN | 36725215818 |
| Product group | Home Theater |
| Product type | TELEVISION |
| Manufacturer | Samsung |